Redakcja Polska

Białoruś: milicja i KGB prowadzą w Mińsku rewizje w domach opozycjonistów

28.11.2023 13:46
Białoruska milicja i KGB prowadzą w Mińsku masowe rewizje w domach opozycjonistów, przebywających na emigracji.
Oddziały białoruskiego OMONU
Oddziały białoruskiego OMONUShutterstock/Ruslan Kalnitsky

Przeszukuje się domy działaczy sił demokratycznych oraz członków białoruskiego Narodowego Zarządu Antykryzysowego - tymczasowego organu społecznego, którego zadaniem jest utrzymanie stabilności w kraju do czasu wybrania nowego, demokratycznego rządu Białorusi. Jego członkowie działają w Polsce i na Litwie.

Wdarcie się funkcjonariuszy reżimu Aleksandra Łukaszenki do mieszkań opozycjonistów i brutalne zachowanie się podczas rewizji jest wstrząsem dla członków ich rodzin, pozostających na Białorusi.

Białoruscy obrońcy praw człowieka są pewni, że chodzi o kolejną akcję zastraszenia społeczeństwa.


IAR/dad

Rosjanie ponoszą pod Awdijiwką ogromne straty. W kraju trwają łapanki na poborowych

27.11.2023 15:15
Rosjanie ponoszą ogromne straty ludzkie w ofensywie prowadzonej pod Awdijiwką. Takie dane przekazują Ukraińcy, tak też twierdzi brytyjski wywiad wojskowy. Mimo strat agresor nie rezygnuje z prób otoczenia i zdobycia miasta.

Rosja kupowała zachodnie części lotnicze przez podstawione firmy

27.11.2023 16:59
Rosja kupowała przez podstawione firmy zachodnie części niezbędne do remontu samolotów. Pośrednikiem była spółka zarejestrowana w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Objęta sankcjami produkcja pochodziła z Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Francji i Wielkiej Brytanii.

Szef NATO Jens Stoltenberg jednoznacznie o dozbrajaniu Ukrainy. "To nasz obowiązek"

28.11.2023 12:37
Obowiązkiem sojuszników w NATO jest dalsze dozbrajanie Ukrainy - podkreślił sekretarz generalny Paktu Jens Stoltenberg przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych w Brukseli. Wsparcie wojskowe dla Ukrainy to jeden z tematów narady.