Redakcja Polska

Szef NATO Jens Stoltenberg jednoznacznie o dozbrajaniu Ukrainy. "To nasz obowiązek"

28.11.2023 12:37
Obowiązkiem sojuszników w NATO jest dalsze dozbrajanie Ukrainy - podkreślił sekretarz generalny Paktu Jens Stoltenberg przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych w Brukseli. Wsparcie wojskowe dla Ukrainy to jeden z tematów narady.
Audio
  • Obowiązkiem sojuszników w NATO jest dalsze dozbrajanie Ukrainy - podkreślił sekretarz generalny Paktu Jens Stoltenberg przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych w Brukseli. Materiał Beaty Płomeckiej (JAR)
Szef NATO Jens Stoltenberg
Szef NATO Jens StoltenbergAlexandros Michailidis/Shutterstock

Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego powiedział, że na Ukrainie trwają intensywne działania wojenne i w interesie krajów członkowskich NATO jest dalsze przekazywanie sprzętu wojskowego władzom w Kijowie.

- To byłaby tragedia dla Ukraińców, jeśli prezydent Putin zwycięży - powiedział sekretarz generalny. - Ale to także będzie zagrożenie dla nas. Bo to byłby sygnał dla wszystkich autorytarnych przywódców, nie tylko w Moskwie ale i Pekinie, że jeśli łamią międzynarodowe prawo, jeśli dokonują inwazji na jakiś kraj, jeśli używają przemocy, to dostają to czego chcą. Tu chodzi o zasady oparte na porządku międzynarodowym i poszanowanie dla ustanowionych granic - podkreślił szef NATO.

Sekretarz generalny powiedział, że sojusznicy dostarczyli już bardzo dużo sprzętu wojskowego na Ukrainę i że pomoc wojskowa zmieniła sytuację na polu bitwy. Podkreślił, że wyzwaniem jest teraz podtrzymaniem tego wsparcia.

IAR/dad

Niemcy za nic mają sankcje na Rosję? Rekordowy eksport niemieckich firm do Kirgistanu

27.11.2023 14:27
Niemiecki eksport do silnie związanego z Rosją Kirgistanu zanotował gigantyczny wzrost jesienią 2023 roku - zauważył w kontekście unijnych sankcji minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. 

Rosja kupowała zachodnie części lotnicze przez podstawione firmy

27.11.2023 16:59
Rosja kupowała przez podstawione firmy zachodnie części niezbędne do remontu samolotów. Pośrednikiem była spółka zarejestrowana w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Objęta sankcjami produkcja pochodziła z Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Francji i Wielkiej Brytanii.

Prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł rząd premiera Mateusza Morawieckiego

27.11.2023 18:29
Od tej pory premier ma 14 dni na wygłoszenie w Sejmie expose i zwrócenie się z wnioskiem o wotum zaufania. W nowym gabinecie - oprócz Mateusza Morawieckiego - znalazło się troje dotychczasowych ministrów - szef MON Mariusz Błaszczak, Marlena Maląg jako szefowa resortu rozwoju i Szymon Szynkowski vel Sęk - od dziś szef MSZ. Zdecydowana większość to debiutanci w roli członków rządu.

PE za zmianą traktatów. Szymon Szynkowski vel Sęk: to kwestia fundamentalna, będziemy o tym przekonywać

28.11.2023 09:41
Kwestia zmiany unijnych traktatów jest fundamentalna z punktu widzenia obrony naszej państwowości - powiedział we wtorek rano minister spraw zagraniczny Szymon Szynkowski vel Sęk. Temat ten, jak przekazał, będzie poruszał w czasie spotkań m.in. w Kopenhadze, Brukseli, Pradze, Wilnie i Rydze.

Statek podejrzewany o uszkodzenie gazociągu Balticconnector mógł ciągnąć kotwicę po dnie przez kilkaset kilometrów

28.11.2023 11:00
Chiński statek, podejrzewany o uszkodzenie gazociągu Balticconnector w Zatoce Fińskiej, mógł ciągnąć kotwicę po dnie morskim nawet przez kilkaset kilometrów. Informują o tym estońskie media. Estonia oraz Finlandia gotowe są do wysłania do Chin swoich przedstawicieli, aby zbadali tę sprawę.