Redakcja Polska

Armia Ukrainy zlikwidowała rosyjskich żołnierzy, którzy rozstrzelali poddających się Ukraińców

04.12.2023 12:14
Rosyjscy żołnierze, którzy zastrzelili dwóch żołnierzy ukraińskich, poddających się do niewoli, zostali zlikwidowani – poinformował w poniedziałek rzecznik Sił Zbrojnych Ukrainy na kierunku taurydzkim Ołeksandr Sztupun.
Ukraiński Sztab Generalny poinformował także o nieudanych atakach rosyjskich
Ukraiński Sztab Generalny poinformował także o nieudanych atakach rosyjskichPAP/Abaca/Ozge Elif Kizil/Anadolu

"(…) Mogę potwierdzić, że podczas działań bojowych ta grupa rosyjskich okupantów, która dokonała tej zbrodni, przestała istnieć" – powiedział Sztupun, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

W niedzielę biuro prokuratora generalnego w Kijowie poinformowało o wszczęciu postępowania w związku z rozstrzelaniem dwóch nieuzbrojonych żołnierzy ukraińskich. Wydarzenie udokumentowano na nagraniu, rozpowszechnionym w mediach.

"Na nagraniu widać, jak grupa osób w rosyjskim umundurowaniu rozstrzeliwuje z bliskiej odległości dwóch nieuzbrojonych żołnierzy w mundurach Sił Zbrojnych Ukrainy, którzy się poddają. Śledczy i prokuratorzy rozpoczęli śledztwo w związku z tym faktem" – powiadomiono.

Urząd podkreślił, że zabójstwo jeńców wojennych jest złamaniem konwencji genewskiej i jest kwalifikowane jako ciężka zbrodnia międzynarodowa.

"Na nagraniu każdy wyraźnie widzi, że ukraińscy wojskowi robią wszystko, co niezbędne, aby pokazać, że są nieuzbrojeni, że się poddają i nie stanowią żadnego zagrożenia dla rosyjskiego wojska. Zatem automatycznie należało ich przejąć i nadać im status jeńców wojennych" – oświadczył w sobotę ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubiniec. Wyraził nadzieję, że organom ścigania i agencjom wywiadowczym uda się zidentyfikować osoby zamieszane w tę zbrodnię wojenną.

IAR/PAP/dad

Kolejna zbrodnia wojenna Rosji w Ukrainie. Rozstrzelali ukraińskich jeńców

03.12.2023 14:46
Ukraińskie media publikują nagranie prezentujące rozstrzelanie przez Rosjan ukraińskich jeńców wojennych. To kolejny od początku pełnowymiarowej rosyjskiej agresji materiał dokumentujący rosyjskie zbrodnie popełniane na jeńcach. O wszczęciu postępowania w tej sprawie poinformowała prokuratura generalna Ukrainy.

Blokada na polsko-ukraińskiej granicy. W Uhrynowie będzie otwarte przejście dla pustych TIR-ów

03.12.2023 16:46
O północy ma zostać uruchomione dodatkowe polsko-ukraińskie przejście graniczne dla tirów wracających z Ukrainy "na pusto" w Uhrynowie - na wysokości polskiego Dołhobyczowa. Potwierdziły to ukraińskie władze. Wcześniej informował o tym polski rząd.

Mer Kijowa Witalij Kliczko krytykuje prezydenta Zełenskiego. "Popełnił błąd"

03.12.2023 17:24
- Spadek popularności Wołodymyra Zełenskiego nie jest zaskoczeniem, ponieważ popełnił błędy - ocenił w wywiadzie dla szwajcarskiego portalu 20 Minuten mer Kijowa Witalij Kliczko.

Rosja dostała od Niemców poufne dane NATO. W tle budowa Nord Stream 2

04.12.2023 10:59
Rosyjski koncern Gazprom usiłował pozyskać wrażliwe dane NATO pod pozorem procesu zatwierdzania budowy gazociągu Nord Stream 2 – ustalili członkowie parlamentarnej komisji śledczej prowadzący dochodzenie dotyczące działalności Fundacji Klimatycznej Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Fundacja ta, utworzona głównie w celu ominięcia sankcji dla Nord Stream 2, była w znacznym stopniu finansowana przez spółkę Nord Stream 2 AG – opisuje portal "Zeit Online".