Redakcja Polska

Zmasowany atak ukraińskich dronów. Miał być największym takim od początku inwazji Rosji

05.12.2023 13:22
Kilkadziesiąt ukraińskich dronów zaatakowało rosyjskie cele w rejonie Morza Azowskiego i na zaanektowanym przez Rosję Krymie. W związku z atakiem na kilka godzin został zamknięty Most Krymski, główna droga zaopatrzenia dla armii agresora stacjonującej na półwyspie i operującej w południowych regionach Ukrainy.
Ukraińcy zaatakowali Rosjan kilkudziesięcioma dronami
Ukraińcy zaatakowali Rosjan kilkudziesięcioma dronamiFacebook/General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Według świadków, ukraińskie bezzałogowce eksplodowały w rejonie Kerczu, Teodozji i Nowego Krymu. Niezależne serwisy internetowe podały, że Ukraina wysłała ponad 40 dronów.

Z kolei rosyjski resort obrony powiadomił, że w nocy z poniedziałku na wtorek i we wtorek nad ranem zestrzelono 41 ukraińskich dronów - poinformował portal Ukrainska Prawda.

Jeśli doniesienia ministerstwa w Moskwie byłyby prawdziwe, oznaczałoby to jeden z największych ukraińskich ataków przy pomocy dronów od lutego 2022 roku, czyli początku inwazji Kremla na sąsiedni kraj.

Władze w Kijowie jednak podkreślają, że raporty rosyjskiego resortu często zawierają wiele danych niezgodnych ze stanem faktycznym.


Posłuchaj
00:38 diecuak.mp3 Ukraińskie drony doleciały nad Morze Azowskie i Krym. Korespondencja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

We wtorek w godzinach porannych siły powietrzne wojsk Ukrainy powiadomiły, że w nocy z poniedziałku na wtorek zniszczyły 10 spośród 17 dronów kamikadze wroga typu Shahed-131/136. W komunikacie znalazła się również informacja, że przeciwnik dokonał sześciu ataków z wykorzystaniem systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych S-300, przystosowanych do przeprowadzania uderzeń na cele naziemne.

W poniedziałek ukraiński ekspert ds. wojskowości Ołeksandr Kowałenko zaalarmował, że rosyjskie wojska zaczęły wykorzystywać bezzałogowce typu Shahed-131/136 do przenoszenia ładunków termobarycznych, czyli najsilniejszej broni niejądrowej.


IAR/dad


Armia Ukrainy zlikwidowała rosyjskich żołnierzy, którzy rozstrzelali poddających się Ukraińców

04.12.2023 12:14
Rosyjscy żołnierze, którzy zastrzelili dwóch żołnierzy ukraińskich, poddających się do niewoli, zostali zlikwidowani – poinformował w poniedziałek rzecznik Sił Zbrojnych Ukrainy na kierunku taurydzkim Ołeksandr Sztupun.

Handelsblatt: wiosną 2022 roku Niemcom groził blackout

05.12.2023 10:08
Kilka tygodni po wybuchu wojny na Ukrainie Niemcom groził rozległy blackout. Tak wynika z ustaleń dziennika "Handelsblatt". Niemieccy dziennikarze informują, że przed awarią ostrzegli rządzących w Berlinie "dwaj rosyjscy demaskatorzy".

Polska szuka poparcia w Unii dla przywrócenia zezwoleń dla ukraińskich firm, KE przeciwna

05.12.2023 11:02
Polska będzie szukać poparcia w Unii dla przywrócenia zezwoleń na przejazdy komercyjne dla ukraińskich przewoźników - poinformował w Brukseli wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Komisja Europejska odpowiada, że nie ma takiej możliwości.