Redakcja Polska

Szefowa MSW Litwy: kraje regionu Morza Bałtyckiego stworzą „mur dronów”

25.05.2024 13:00
Kraje regionu Morza Bałtyckiego zgodziły się stworzyć „mur dronów”, w którym wykorzystywano by bezzałogowe statki powietrzne do ochrony zewnętrznych granic państwowych – poinformowała szefowa MSW Litwy Agne Bilotaite po piątkowym spotkaniu na Łotwie z kolegami z krajów bałtyckich, Polski, Finlandii i Norwegii.
Systemy antydronowe spółki APS znajdują się już na uzbrojeniu ukraińskich żołnierzy i są tam wciąż dostarczane
Systemy antydronowe spółki APS znajdują się już na uzbrojeniu ukraińskich żołnierzy i są tam wciąż dostarczaneSztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

„To zupełnie nowa inicjatywa: mur dronów od Norwegii do Polski, którego celem jest wykorzystanie dronów i innych technologii do ochrony naszej granicy. (…) Pozwoli nam to chronić się przed prowokacjami ze strony nieprzyjaznych krajów i zapobiegać przemytowi” - powiedziała Bilotaite w rozmowie z agencją BNS.

Ministerka dodała, że „są to drony, które pozwalają nam obserwować sytuację z góry i widzieć znacznie dalej niż pokazują nasze systemy nadzoru”.

Według Agne Bilotaite, Litwa już zaplanowała wzmocnienie ochrony granic za pomocą dronów. Poinformowała, że Państwowa Straż Graniczna utworzyła jednostkę bezzałogowych statków powietrznych, a drony i systemy antydronowe są już kupowane.

Ministerka poinformowała, że kraje ocenią teraz, jaką „pracę domową” muszą wykonać, a następnie, z pomocą ekspertów, opracują plan wdrożenia „muru dronów”. „Dzisiaj uzgodniliśmy ten pomysł, następnym krokiem są konkretne działania. (...) Nie ma jeszcze ram czasowych, kiedy ustalimy (…), kiedy będzie to realne” - powiedziała Bilotaite.

Szefowa MSW nie wykluczyła, że „mur dronów” zostanie stworzony przy pomocy funduszy UE. „Oczywiście, jeśli uzgodnimy wspólne rozwiązania, możemy ubiegać się o fundusze europejskie, a jeśli jako region złożymy wniosek, istnieje duże prawdopodobieństwo, że otrzymamy finansowanie z Komisji Europejskiej” – oznajmiła.

Podczas piątkowego spotkania na Łotwie uzgodniono również zorganizowanie wspólnych ćwiczeń ewakuacyjnych w krajach regionu.

„Zgodziliśmy się, że będziemy musieli sprawdzić się w ćwiczeniach regionalnych, aby zapewnić ewakuację ludności, aby zobaczyć, jak nasze instytucje są przygotowane do pracy, do interakcji ze sobą, jaka jest nasza zdolność do przyjmowania ludzi, jakie są zdolności innych krajów i czy są one gotowe na przyjęcie odpowiedniej liczby osób” - powiedziała Bilotaite, ale nie sprecyzowała, kiedy takie ćwiczenia zostaną zorganizowane.

Omówiono również możliwość wspólnego ubiegania się przez kraje regionu o unijne finansowanie infrastruktury ochrony ludności. „Należy znaleźć sposoby finansowania ochrony ludności na poziomie europejskim” – uważa Bilotaite.

Spotkanie ministrów spraw wewnętrznych na Łotwie w dniach 23-24 maja, w którym uczestniczyła również delegacja z Ukrainy, było drugim takim spotkaniem; pierwsze miało miejsce w Wilnie w ubiegłym roku.


PAP/ho

Zobacz więcej na temat: Litwa drony Łotwa Estonia

"NYT": Rosja zaczęła skutecznie zakłócać działanie Starlinków na Ukrainie

24.05.2024 16:33
Wraz z nową ofensywą Rosja zaczęła skutecznie zakłócać działanie Starlinków na Ukrainie; łączność internetowa, jaką zapewniają, dawała do tej pory siłom ukraińskim gwarancję sprawnej komunikacji i przewagę technologiczną - pisze w piątek "New York Times".

Thorium Space: polski satelita geostacjonarny to projekt, na który czekaliśmy od początku istnienia firmy

25.05.2024 10:28
Polska firma Thorium Space S.A., drugi w Europie producent zaawansowanych systemów komunikacji satelitarnej, już dziś jest globalnym graczem sektora kosmicznego. Podczas rocznej prezentacji strategii i dokonań, firma ujawniła swoje plany. „Mamy produkty, mamy terminale, mamy satelitę. Idziemy agresywnie w rynek” - mówił Paweł Rymaszewski, prezes Thorium Space.

Nowa transza pomocy zbrojeniowej Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy o wartości 275 mln dolarów

25.05.2024 11:52
Amerykańskie ministerstwo obrony ogłosiło nową transzę pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy o wartości 275 mln dolarów. Znajdą się w niej m.in. pociski do systemów artylerii rakietowej HIMARS, amunicja kalibru 155 i 105 mm, miny i pociski przeciwpancerne oraz precyzyjna amunicja lotnicza.