Redakcja Polska

We Lwowie powstanie Centrum Ekumeniczne świętego Jana Pawła II

18.04.2020 16:15
We Lwowie powstanie Centrum Ekumeniczne świętego Jana Pawła II. Będą tam organizowane spotkania religijne i wydarzenia edukacyjne. Archidiecezja Lwowska zabiegała o stworzenie ośrodka od 2012 roku. 
Audio
  • We Lwowie powstanie Centrum Ekumeniczne świętego Jana Pawła II - materiał Eugeniusza Sało
Jan Paweł II. Zdjęcie zrobione w 2004 roku
Jan Paweł II. Zdjęcie zrobione w 2004 rokuShutterstock.com /giulio napolitano

W sobotę, podczas posiedzenia komitetu wykonawczego Rady Miejskiej podpisano pozwolenie na budowę. Ma to być dwukondygnacyjny kompleks. Wokół niego powstaną ogród, sad i parking.

Kuria metropolitalna poinformowała, że ze względu na pandemię koronawirusa planowane rozpoczęcie budowy zostało przeniesione na jesień. Jeżeli sytuacja z epidemią się nie polepszy, to budowa centrum może wystartować dopiero w przyszłym roku.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Jan Paweł II Lwów Ukraina

"Wyraz narodowej pamięci". Unikatowe albumy Polskiego Radia w hołdzie ofiarom tragedii smoleńskiej

18.04.2020 12:00
Polskie Radio z okazji 10. rocznicy katastrofy w Smoleńsku wydało dwa unikatowe albumy: "Prezydent RP Lech Kaczyński - świadectwo" i "Smoleńsk - ostatnia misja". Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska podkreśla, że materiały, ze względu na unikatowy charakter archiwalnych nagrań, spełniają funkcję edukacyjną i stanowią edytorski i fonograficzny wyraz narodowej pamięci.

"Tysiące zapłakanych ludzi". Wspomnienie pogrzebu pary prezydenckiej na Wawelu

18.04.2020 11:42
Dziś obchodzimy 10. rocznicę pogrzebu prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego z małżonką na Wawelu. Trumny z ciałami zmarłych złożone zostały w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Uroczystości pogrzebowej towarzyszył salut narodowy, 21 salw artyleryjskich.

Historia martyrologii tysięcy kobiet. Rocznica rozstrzelania 13 Polek w Ravensbrück

18.04.2020 15:30
78 lat temu, 18 kwietnia 1942 roku, Niemcy rozstrzelali w Ravensbrück 13 Polek z transportu lubelskiego. Zginęły w egzekucji przeprowadzonej między bunkrem a murem obozu. Grupa kobiet, w której były młode dziewczyny i harcerki, została przywieziona do Ravensbrück 22 września 1941 roku.