X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polski lekarz z Chicago: z niepokojem patrzymy na to, co się dzieje w stanie Nowy Jork

26.04.2020 08:43
Prof. Marek Rudnicki, jest chirurgiem i prezesem Związku Lekarzy Polskich w Chicago. W rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl opowiada o działaniach amerykańskiej służby zdrowia w walce z koronawirusem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneEPA/US ARMY/CPL.

Prof. Marek Rudnicki mówi, że lekarze pracujący w Chicago z wielkim niepokojem patrzą na to, co się dzieje w stanie Nowy Jork. - Miasto Chicago posiada ponad 100 szpitali. (...) Aby być gotowym do zaabsorbowania wszystkich chorych, ponownie uruchomiono szereg szpitali, które zostały zamknięte kilka lat temu - tłumaczy.

Prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago dodaje, że największe centrum kongresowe w Ameryce Północnej, McCormick Place, które znajduje się w jego mieście, przekształcono w szpital na 3 tys. łóżek. - Jest on przeznaczony dla osób, które nie wymagają intensywnej opieki - zaznacza.

Zobacz cały wywiad z prof. Markiem Rudnickim:

Respiratory i testy

Lekarz zapytany o zasoby sprzętowe w USA powiedział, że Stany Zjednoczone bardzo szybko mogą zabezpieczyć potrzeby państwa w tym zakresie. - Przykładem jest Nowy Jork, który ogłosił, że potrzebuje respiratorów. Już po czterech dniach przekazywano je dalej, bo nie były potrzebne w takiej ilości - tłumaczył, dodając jednocześnie, że fabryka Forda została zaangażowana w produkcję takiego sprzętu.

Prof. Marek Rudnicki mówił też, jaka jest dostępność testów na koronawirusa za oceanem. - Tu testy są wykonywane przez instytucje państwowe, ale też przez laboratoria prywatne, w których płaci się za ich przeprowadzenie - stwierdził.

Rozmówca portalu PolskieRadio24.pl ocenił też inicjatywę prezydenta Andrzeja Dudy i MON, dzięki której do Chicago przyjadą polscy lekarze, którzy zdobywali doświadczenie w walce z koronawirusem we Włoszech. Między innymi o tym rozmawiali przez telefon prezydenci Polski i USA.

- To jest wymiana doświadczeń. My możemy się dowiedzieć, jak to wyglądało we Włoszech, a Polscy lekarze zobaczą, w jaki sposób w trzy tygodnie powstaje szpital na 3 tys. łóżek - podkreślił, dodając, że te doświadczenia będą niezwykle istotne dla przyszłych działań zarówno w USA, jak i w Polsce.

Zapytaliśmy też, czy w Stanach Zjednoczonych do walki z koronawirusem wykorzystywane jest osocze. A także o to, jak amerykańscy lekarze odnoszą się do zaleceń prezydenta Donalda Trumpa, by w leczeniu objawów COVID-19 stosować leki na malarię. Zapraszamy do obejrzenia całego wywiadu.

Kontakt z profesorem Markiem Rudnickim udało się nawiązać dzięki zaangażowaniu "Stowarzyszenia Wspólnota Polska". 

Rozmawiał Paweł Kurek


PR24/dad

Zobacz więcej na temat: USA koronawirus

Naukowcy na całym świecie pracują nad szczepionką przeciwko koronawirusowi

25.04.2020 13:15
Pierwsze w Europie testy kliniczne szczepionki przeciw koronawirusowi rozpoczęły się w czwartek w Oxfordzie. Wstrzyknięto ją dwojgu pierwszym z ponad 800 ochotników, którzy zgłosili się do badania. 

Polska gospodarka zaczyna odczuwać skutki pandemii

25.04.2020 13:44
Kondycja polskich przedsiębiorstw w dobie koronawirusa – badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Polskiego Funduszu Rozwoju

Na Białorusi czyn społeczny mimo epidemii koronawirusa

25.04.2020 16:33
Na Białorusi mimo zagrożenia koronawirusem odbywa się ogólnokrajowy czyn społeczny, znany jeszcze z czasów radzieckich pod nazwą "subotnik". W akcji uczestniczą zarówno zwykli obywatele jak i najważniejsi politycy w kraju. Opozycja krytykuje organizatorów za nieodpowiedzialność.

Stanisław Żaryn ostrzega przed manipulacjami dotyczącymi COVID-19

26.04.2020 10:00
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn ostrzega przed manipulacjami dotyczącymi koronawirusa. Łączenie COVID-19 z technologią 5G, przekonywanie, że koronawirusa wymyślono, by sterować społeczeństwem, są teoriami spiskowymi - podkreślił w sobotnim wpisie na Twitterze.