Redakcja Polska

Polski lekarz z Chicago: z niepokojem patrzymy na to, co się dzieje w stanie Nowy Jork

26.04.2020 08:43
Prof. Marek Rudnicki, jest chirurgiem i prezesem Związku Lekarzy Polskich w Chicago. W rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl opowiada o działaniach amerykańskiej służby zdrowia w walce z koronawirusem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneEPA/US ARMY/CPL.

Prof. Marek Rudnicki mówi, że lekarze pracujący w Chicago z wielkim niepokojem patrzą na to, co się dzieje w stanie Nowy Jork. - Miasto Chicago posiada ponad 100 szpitali. (...) Aby być gotowym do zaabsorbowania wszystkich chorych, ponownie uruchomiono szereg szpitali, które zostały zamknięte kilka lat temu - tłumaczy.

Prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago dodaje, że największe centrum kongresowe w Ameryce Północnej, McCormick Place, które znajduje się w jego mieście, przekształcono w szpital na 3 tys. łóżek. - Jest on przeznaczony dla osób, które nie wymagają intensywnej opieki - zaznacza.

Zobacz cały wywiad z prof. Markiem Rudnickim:

Respiratory i testy

Lekarz zapytany o zasoby sprzętowe w USA powiedział, że Stany Zjednoczone bardzo szybko mogą zabezpieczyć potrzeby państwa w tym zakresie. - Przykładem jest Nowy Jork, który ogłosił, że potrzebuje respiratorów. Już po czterech dniach przekazywano je dalej, bo nie były potrzebne w takiej ilości - tłumaczył, dodając jednocześnie, że fabryka Forda została zaangażowana w produkcję takiego sprzętu.

Prof. Marek Rudnicki mówił też, jaka jest dostępność testów na koronawirusa za oceanem. - Tu testy są wykonywane przez instytucje państwowe, ale też przez laboratoria prywatne, w których płaci się za ich przeprowadzenie - stwierdził.

Rozmówca portalu PolskieRadio24.pl ocenił też inicjatywę prezydenta Andrzeja Dudy i MON, dzięki której do Chicago przyjadą polscy lekarze, którzy zdobywali doświadczenie w walce z koronawirusem we Włoszech. Między innymi o tym rozmawiali przez telefon prezydenci Polski i USA.

- To jest wymiana doświadczeń. My możemy się dowiedzieć, jak to wyglądało we Włoszech, a Polscy lekarze zobaczą, w jaki sposób w trzy tygodnie powstaje szpital na 3 tys. łóżek - podkreślił, dodając, że te doświadczenia będą niezwykle istotne dla przyszłych działań zarówno w USA, jak i w Polsce.

Zapytaliśmy też, czy w Stanach Zjednoczonych do walki z koronawirusem wykorzystywane jest osocze. A także o to, jak amerykańscy lekarze odnoszą się do zaleceń prezydenta Donalda Trumpa, by w leczeniu objawów COVID-19 stosować leki na malarię. Zapraszamy do obejrzenia całego wywiadu.

Kontakt z profesorem Markiem Rudnickim udało się nawiązać dzięki zaangażowaniu "Stowarzyszenia Wspólnota Polska". 

Rozmawiał Paweł Kurek


PR24/dad

Zobacz więcej na temat: USA koronawirus

Naukowcy na całym świecie pracują nad szczepionką przeciwko koronawirusowi

25.04.2020 13:15
Pierwsze w Europie testy kliniczne szczepionki przeciw koronawirusowi rozpoczęły się w czwartek w Oxfordzie. Wstrzyknięto ją dwojgu pierwszym z ponad 800 ochotników, którzy zgłosili się do badania. 

Polska gospodarka zaczyna odczuwać skutki pandemii

25.04.2020 13:44
Kondycja polskich przedsiębiorstw w dobie koronawirusa – badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Polskiego Funduszu Rozwoju

Na Białorusi czyn społeczny mimo epidemii koronawirusa

25.04.2020 16:33
Na Białorusi mimo zagrożenia koronawirusem odbywa się ogólnokrajowy czyn społeczny, znany jeszcze z czasów radzieckich pod nazwą "subotnik". W akcji uczestniczą zarówno zwykli obywatele jak i najważniejsi politycy w kraju. Opozycja krytykuje organizatorów za nieodpowiedzialność.

Stanisław Żaryn ostrzega przed manipulacjami dotyczącymi COVID-19

26.04.2020 10:00
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn ostrzega przed manipulacjami dotyczącymi koronawirusa. Łączenie COVID-19 z technologią 5G, przekonywanie, że koronawirusa wymyślono, by sterować społeczeństwem, są teoriami spiskowymi - podkreślił w sobotnim wpisie na Twitterze.