X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

USA: portrety Jana Pawła II zdobią polonijne firmy i sklepy

19.05.2020 10:16
W 100 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II nowojorska Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa wydała okolicznościowe plakaty z portretem papieża. Zdobią wszystkie biura Unii oraz polonijne sklepy i firmy.
Audio
  • W 100. rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II, amerykański prezydent Donald Trump wspomniał postać papieża Polaka we wpisie w mediach społecznościowych. O rocznicy pamiętała także amerykańska Polonia. Materiał Piotra Orłowskiego (IAR)
Jan Paweł II
Jan Paweł IIshutterstock/ Alessia Pierdomenico

W poniedziałek przedstawiciele Unii Kredytowej, największej polsko-amerykańskiej instytucji finansowej, w 100-lecie urodzin Karola Wojtyły, na znak pamięci o Wielkim Polaku i Świętym Kościoła katolickiego złożyli biało-czerwone róże przed pomnikiem Ojca Świętego przy parafii Najświętszego Serca Jezusa w Wallington, w stanie New Jersey.

Od kilku dni we wszystkich 20 oddziałach Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej (PSFCU) w czterech stanach: Nowy Jork, New Jersey, Illinois oraz Pensylwanii są rozmieszczone specjalnie wydane plakaty z portretem papieża. Widnieje na nich dwujęzyczny napis: „May 18, 2020. Jan Paweł II Stulecie Urodzin. John Paul The Great. One Hundreth Birth Anniversary”. Unia rozdaje je bezpłatnie polskim sklepom i firmom.

Pandemia koronawirusa znacznie ograniczyła obchody tej ważnej dla Kościoła, jak i wszystkich Polaków rocznicy. Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa postanowiła uczcić urodziny Wielkiego Polaka, drukując i dostarczając do lokalnych, polskich sklepów i firm specjalne, rocznicowe plakaty. Nasza Unia świętuje 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły przez cały rok. Zdjęcia z życia papieża Polaka ozdabiają nasz firmowy kalendarz na rok 2020 – powiedział dyrektor wykonawczy PSFCU Bogdan Chmielewski.


Rocznicę urodzin św. Jana Pawła II uczciły także inne instytucje polonijne. Poświęcił jej dużą część numeru nowojorski "Nowy Dziennik". Zamieścił m.in. wspomnienia prezesa Nowojorskiego Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II Mieczysława Pająka. Opowiadał on o swoich spotkaniach z Ojcem św. podczas pielgrzymek do Watykanu.

W Nowym Jorku został też wybity okolicznościowy medal upamiętniający jubileusz oraz pontyfikat polskiego papieża. Można go nabyć w dwóch wersjach – srebrnej i pozłacanej – m.in. w polskich parafiach na Brooklynie i Queensie. Inicjatorem przedsięwzięcia był polonijny biznesmen i działacz społeczny Dariusz Knapik, właściciel firmy Victoria Consulting & Development.

Całkowity dochód ze sprzedaży medali zostanie przeznaczony na realizację statutowych celów Fundacji Jana Pawła II w Watykanie.

W niedzielę w stanie Michigan w Archidiecezjalnym Sanktuarium Świętego Jana Pawła II, na terenie kampusu Orchard Lake Schools, odprawiona została rocznicowa, polowa msza święta.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Polonia USA Jan Paweł II

Jacek Czaputowicz: dziedzictwo papieża Polaka ma ponadczasowy wymiar

18.05.2020 11:51
Dziedzictwo papieża Polaka ma wymiar uniwersalny, ponadczasowy; jego historyczny pontyfikat zmienił oblicze Polski, Kościoła i świata - powiedział w poniedziałek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.

Polonia w Niemczech pamięta o setnych urodzinach Papieża Polaka

18.05.2020 12:47
Polscy dyplomaci oraz nasi rodacy mieszkający w Niemczech pamiętają o setnych urodzinach św. Jana Pawła II. W Berlinie i Hamburgu przedstawiciele polskich placówek dyplomatycznych i Polonii zapalili znicze pod pomnikami polskiego papieża.

"Jan Paweł II - Nie lękajcie się!". Ukazał się komiks o Papieżu Polaku

18.05.2020 14:09
„Nie lękajcie się” to pierwszy tom kolekcji przybliżającej dzieje świata przez pryzmat historii papiestwa. Poświęcony jest Janowi Pawłowi II, pierwszemu papieżowi z Europy Wschodniej.

Polacy w Grodnie upamiętnili 110. rocznicę śmierci Elizy Orzeszkowej

18.05.2020 16:14
Polacy mieszkający z Grodnie upamiętnili 110. rocznicę śmierci Elizy Orzeszkowej. Kwiaty złożono na mogile polskiej pisarki oraz pod jej pomnikiem w centrum miasta.