Redakcja Polska

Białoruś: polski aktywista Igor Bancer skazany na półtora roku kolonii karnej za udział w proteście opozycji

20.03.2021 12:15
Sąd w Grodnie na zachodniej Białorusi skazał na półtora roku kolonii karnej Igora Bancera. Polski działacz społeczny i muzyk rockowy grodzieńskiego zespołu muzycznego "Mister X" został uznany winnym naruszenia prawa podczas ubiegłorocznych protestów białoruskiej opozycji .
Audio
  • Białoruś: polski aktywista i muzyk Igor Bancer skazany na półtora roku za udział w proteście opozycji. Materiał Włodzimierza Paca (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnetxking/ Shutterstock

Igor Bancer 5 września 2020 roku uczestniczył w Grodnie w performansie. W trakcie pobytu w areszcie w Grodnie prowadził głodówkę protestacyjną. Igor Bancer powiedział Polskiemu Radiu, że cała jego sprawa ma charakter polityczny. - Od samego początku mówiłem, że to sprawa polityczna - mówi Bancer.

Igor Bancer ma teraz 10 dni na wniesienie odwołania na wyrok skazujący. Prywatnie Igor Bancer jest mężem przewodniczącej Rady Naczelnej Związku Polaków na Białoruri Anżeliki Orechwo.


IAR/dad

Litwa apeluje do Ukrainy o niekupowanie białoruskiej energii elektrycznej

19.03.2021 15:25
Prezydent Litwy apeluje do Ukrainy o niekupowanie białoruskiej energii elektrycznej. Przebywający z oficjalną wizytą w Kijowie Gitanas Nauseda podkreślał, że białoruska elektrownia atomowa, z której pochodzi kupowany przez Ukrainę prąd, to tak naprawdę rosyjski projekt służący interesom Kremla.

Wielka Brytania: Polka ze zdjęcia IPN zostanie pochowana w Londynie

20.03.2021 10:36
Maria Barr, kobieta z archiwalnej fotografii IPN, której tożsamość ustalono dzięki zaangażowaniu badaczy i pasjonatów historii, zostanie pochowana na londyńskim cmentarzu Gunnersbury, w grobie jej drugiego męża, a nie w grobie rodziców, jak do tej pory przypuszczano.

Po apelu Swiatłany Cichanouskiej o dialog, reżim Łukaszenki blokuje platformę do głosowania

20.03.2021 11:22
Po apelu Swiatłany Cichanouskiej o głosy poparcia w sprawie negocjacji władz z opozycją, władze zaczęły blokować platformę Gołos, na której odbywa się głosowanie. W piątek Białorusini mieli problemy z dostępem do internetu.