X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polska będzie starała się zakupić dom Marii Skłodowskiej-Curie we Francji

11.05.2021 09:59
"Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest w kontakcie z polską ambasadą we Francji. To miejsce to część polskiej historii" - napisał premier na Twitterze.
Audio
  • Polska chce zakupić dom Marii Skłodowskiej-Curie w podparyskiej miejscowości Saint-Rémy-lès-Chevreuse. Relacja Katarzyny Semaan [posłuchaj]
Dom Marii Skłodowskiej-Curie w podparyskiej miejscowości Saint-Rmy-ls-Chevreuse
Dom Marii Skłodowskiej-Curie w podparyskiej miejscowości Saint-Rémy-lès-Chevreuse@LeParisien_78/Twitter

Premier Mateusz Morawiecki napisał, że Polska będzie starała się zakupić dom Marii Skłodowskiej-Curie w podparyskiej miejscowości Saint-Rémy-lès-Chevreuse. "Zleciłem działania zmierzające do zakupu domu Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem. Minsterstwo Spraw Zagranicznych jest w kontakcie z polską ambasadą we Francji. To miejsce to część polskiej historii" - napisał premier na Twitterze. 

Z kolei europoseł Jacek Saryusz-Wolski podkreślił, że w domu powinno powstać muzeum poświęcone polskiej podwójnej noblistce. "Polska winna kupić dom Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryźemi stworzyć tam muzeum poświęcone Wielkiej Polce, by nie żałować poniewczasie tak jak utraconej możliwości zakupu Hotelu Lambert w Paryżu. Nasza tożsamość i historia muszą mieć swoje fizyczne, widoczne znaki w Europie, by nadrobić czas skradziony nam przez zabory, okupacje i zaniechania" - napisał europoseł na Twitterze. 

Również ambasador Polski w Algierii Witold Spirydowicz napisał, że to dobry pomysł. "Dom Państwa Curie to byłaby świetna okazja do promocji Polski. Przypomnę: Hotel Lambert utracony. Pałacyk Paderewskiego zburzyli Szwajcarzy" - czytamy we wpisie na Twitterze.

Dom został wystawiony na sprzedaż za 790 tysięcy euro. Wymaga generalnego remontu. We wnętrzach zachowały się elementy oryginalnego wystroju. Maria Skłodowska-Curie i jej mąż Piotr Curie spędzali w podparyskim domu święta oraz letnie weekendy w latach 1904-1906.

Polska chemiczka otrzymała Nagrodę Nobla dwukrotnie: w 1903 roku w dziedzinie fizyki za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości oraz w 1911 roku w dziedzinie chemii za odkrycie pierwiastków polonu i radu.

IAR/ks

Wymierne efekty programu Bekker NAWA. Trwa nabór do czwartej edycji programu

10.05.2021 15:03
W programie Bekker NAWA Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) wyłoniła już ponad 400 naukowców, dając im szansę na realizację projektów naukowych w najlepszych zagranicznych ośrodkach. Obecnie trwa nabór do czwartej edycji programu.

78 lat temu urodził się Wojciech Karpiński. Portrecista "pisarzy zbójeckich"

11.05.2021 14:05
11 maja 1943 roku w Warszawie urodził się Wojciech Karpiński, pisarz, krytyk literacki, historyk sztuki. Był związany z wieloma czasopismami, m.in. "Tygodnikiem Powszechnym" i "Zeszytami Literackimi". W 1975 roku podpisał List 59. Od 1980 roku należał również do "Solidarności".