Redakcja Polska

We Lwowie część ulicy nazwano imieniem św. Jana Pawła II

21.05.2021 13:27
Deputowani Lwowskiej Rady Miejskiej przegłosowali, aby część ulicy Hutoriwka - od prospektu Czerwonej Kałyny do ulicy Stryjskiej - przemianowano na aleję świętego Jana Pawła II. Natomiast plac w pobliżu Parku Stryjskiego nazwano placem św. Sofii - Mądrości Bożej.
Audio
  • We Lwowie część ulicy nazwano imieniem św. Jana Pawła II. Przygotował - Eugeniusz Sało
Jan Paweł II
Jan Paweł IIZielaskowski Lech/NAC

Z inicjatywą zmiany nazw ulic do władz miasta zwrócił się Ukraiński Uniwersytet Katolicki we Lwowie. Zmiana nazwy upamiętni 20. rocznicę wizyty papieża Jana Pawła II we Lwowie.

Papież Jan Paweł II przyjechał do Lwowa w czerwcu 2001 roku. Podczas wizyty dokonał koronacji obrazu Matki Boskiej Łaskawej z katedry we Lwowie i spotkał się z młodzieżą na osiedlu Sichów. Obecnie w tym miejscu znajduje się plac Jana Pawła II, na którym wybudowano cerkiew greckokatolicką. Natomiast aleja Jana Pawła II będzie prowadzić do ulicy Stryjskiej, na której przed rokiem wyświęcono kościół pw. św. Jana Pawła II.

W ciągu miesiąca władze miasta zainstalują tablice z nowymi nazwami ulic i placem.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Ukraina Lwów Jan Paweł II

Można już oglądać wystawę "Kopernik" Matejki w The National Gallery w Londynie

21.05.2021 08:38
Od piątku w The National Gallery w Londynie można oglądać wystawę "Rozmowy z Bogiem: Kopernik Jana Matejki", której głównym elementem jest wypożyczony z Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego obraz "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem".

80. rocznica czwartej deportacji Polaków do Związku Sowieckiego

21.05.2021 12:54
80 lat temu, w nocy z 21 na 22 maja 1941 roku, rozpoczęła się czwarta deportacja Polaków do Związku Sowieckiego. Była to ostatnia wielka wywózka polskich obywateli z obszarów należących przed 1939 rokiem do Rzeczypospolitej.