X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Zdjęcie Polaka wyróżnione przez Szwedzką Narodową Agencję Kosmiczną

10.06.2021 13:57
Zdjęcie Drogi Mlecznej autorstwa Polaka Karola Babińskiego, studiującego medycynę w Goeteborgu, zostało wyróżnione przez Szwedzką Narodową Agencję Kosmiczną. Niezwykła fotografia od czwartku prezentowana jest na wystawie w Sztokholmie.
Droga mleczna - zdjęcie ilustracyjne
Droga mleczna - zdjęcie ilustracyjne shutterstock.com/CHAINFOTO24

Zdjęcie wykonane 13 listopada 2020 roku o godz. 1 w nocy na półwyspie Onsala pod Goeteborgiem przedstawia Drogę Mleczną w nietypowy sposób - oprócz gwiazd jego bohaterką jest dziewczyna autora.

- Pojechaliśmy w miejsce znane z tego, że jest położone z dala od świateł miast, tam znajduje się obserwatorium astronomiczne. Dużo chodziliśmy, robiłem zdjęcia nieba, ale na koniec postanowiłem zrobić coś niebanalnego. Poprosiłem Ester, aby usiadła na dachu samochodu, a jego wnętrze rozjaśniłem latarką - opowiada Babiński.

Pomysł, aby gwiazdy widoczne były na drugim planie, został doceniony przez jury konkursu astrofotografii Szwedzkiej Narodowej Agencji Kosmicznej na najlepsze zdjęcie 2020/2021. Fotografia jest jedną z 16 najlepszych prac, jakie są prezentowane na plenerowej wystawie w parku Kungstradgarden w centrum Sztokholmu. Ekspozycja będzie następnie latem pokazywana w siedmiu innych miastach Szwecji.

Autor zwycięskiego zdjęcia przyjechał do Szwecji z rodzicami w wieku 9 lat. Dziś studiuje medycynę na Akademii Medycznej Sahlgrenska w Goeteborgu, a fotografia jest jego pasją, na którą znajduje czas mimo nauki. - Największą przyjemność sprawia mi właśnie astrofotografia (czy) zdjęcia uliczne - podkreśla Babiński.

Według niego fotografowanie gwiazd wymaga pewnej wiedzy, np. kiedy i gdzie można zobaczyć dany obiekt, ale "takie informacje można znaleźć w internecie". - Musisz w nocy oddalić się od gęsto zaludnionych obszarów, na ogół jest wtedy cisza, a ty doświadczasz fantastycznego widoku - stwierdza fotograf.


PAP/dad

ABW zatrzymała pod zarzutem szpiegostwa Janusza N., sąd aresztował go na trzy miesiące

10.06.2021 10:08
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała pod zarzutem szpiegostwa na rzecz rosyjskiego wywiadu Janusza N. Sąd na wniosek prokuratury zdecydował o trzymiesięcznym areszcie wobec zatrzymanego.

Mateusz Morawiecki w amerykańskim "Newsweeku": jesteśmy bardzo zawiedzeni decyzją USA ws. Nord Stream 2

10.06.2021 11:40
Premier Mateusz Morawiecki stwierdził w środowym wywiadzie dla amerykańskiego "Newsweeka", że Polska jest bardzo zawiedziona odstąpieniem od części sankcji USA wobec Nord Stream 2. Jak dodał, zmiana polityki Waszyngtonu jest oparta na "fałszywych nadziejach" naprawy relacji z UE, bo "Niemcy nie są Unią" i "mają swoje interesy".

Polscy okuliści przebadali w Tanzanii ponad 200 pacjentów

10.06.2021 13:30
Ponad 200 pacjentów przebadali i zdiagnozowali polscy lekarze okuliści, wolontariusze poznańskiej fundacji Redemptoris Missio w trakcie swojego pobytu w Tanzanii. Dzięki zabranemu z kraju sprzętowi, w koniecznych przypadkach wykonali operacje zaćmy.