Redakcja Polska

Konkurs Chopinowski. Yupeng Mei, pianista z Chin: muzyka Chopina jest pełna poezji

03.10.2021 18:46
Dla Yupeng Mei, pianisty z Chin, muzyka Chopina jest - jak mówi - wszystkim, całym życiem. W ocenie artysty, jest wiele powiązań między chińską poezją a rodzajem mistyki, jaka jest w muzyce Chopina.
Audio
  • W Filharmonii Narodowej w Warszawie od rana trwają przesłuchania pierwszego etapu 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina. Materiał Doroty Piotrowskiej (IAR)
Yupeng Mei
Yupeng MeiYoutube/Chopin Institute

Po występie podczas przesłuchań pierwszego etapu 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina, który rozpoczął się dziś o 10.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Yupeng Mei powiedział Polskiemu Radiu, że w jego odbiorze muzyka Chopina jest pełna poezji i współbrzmi z poezją chińską

- Myślę, że jest wiele powiązań między chińską poezją a rodzajem mistyki, jaka jest w muzyce Chopina - mówił artysta. Dodał, że "ponieważ są one tak powiązane i komunikują się ze sobą, czuje całą naturę Chopina, jego muzyki i być może dzięki temu może łatwo ją rozumieć".

Yupeng Mei chwalił akustykę sali koncertowej, atmosferę konkursu i jego organizację. Podkreślał, że udział w Konkursie Chopinowskim jest dla niego jednym z najważniejszych wydarzeń.

Przesłuchania pierwszego etapu 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina rozpoczął występ Xunayi Mao z Chin. W sumie do konkursu zakwalifikowano 87 pianistów. Wśród nich jest 16 Polaków.

Pierwszy etap przesłuchań potrwa do 7 października. Dziś zaprezentuje się osiemnaścioro artystów, w tym pięcioro Polaków: Szymon Nehring, Tomasz Marut, Kamil Pacholec, Piotr Pawlak i Zuzanna Pietrzak.

Polskie Radio, patron medialny wydarzenia, zaprasza na relacje, wywiady, a przede wszystkim na transmisje z przesłuchań oraz koncertów specjalnych, które wyemituje Dwójka - współorganizator Konkursu. Poświęcone mu pasma zaplanowały również: Polskie Radio Chopin oraz Jedynka, Trójka i Czwórka, a wszystkie audycje znaleźć będzie można w specjalnym serwisie multimedialnym konkurschopinowski.polskieradio.pl.

Podczas Koncertu Laureatów w czwartek 21 października w Teatrze Wielkim Operze Narodowej prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska wręczy nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków. Wyróżnienie to przyznawane jest przez publicznego nadawcę radiowego od I Konkursu - w 1927 roku.


IAR/dad

Polska Johna Borrella. „Kania Lodge na Kaszubach stała się moim domem”

02.10.2021 13:04
„Na Kaszuby przyjechałem z żoną, Polką, którą poznałem w Afryce. Jej rodzice mieli domek nad jeziorem Białym. Zauroczyło mnie to miejsce. Piękno przyrody, przestrzeń, cisza. Pracowałem jako korespondent wojenny, ponad dwadzieścia lat patrzyłem na krzywdę ludzi, mieszkałem w hotelach. To było wymarzone miejsce, żeby osiąść, zbudować dom i zająć się zawodowo czymś nowym” - opowiada John Borrell.

Bilans XIV Polsko-Ukraińskich Spotkań w Jaremczu

02.10.2021 17:00
Już po raz 14. odbyły się Polsko-Ukraińskie Spotkania - Jaremcze 2021. Tematem tegorocznych spotkań było hasło przyświecające unii lubelskiej z 1569 roku - „Wolni z wolnymi, równi z równymi…” w odniesieniu do współczesnych polsko-ukraińskich relacji. Spotkania były też poświęcone 30. rocznicy uznania przez Rzeczpospolitą Polskę niepodległości Ukrainy.

Koncert na cześć Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wiedniu

03.10.2021 11:55
"W hołdzie Prymasowi Tysiąclecia" - z okazji beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego Instytut Polski w Wiedniu zorganizował uroczysty koncert w kaplicy zamku Hofburg– w wiedeńskiej siedzibie Hofmusikkapelle.