X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Konkurs Chopinowski. Yupeng Mei, pianista z Chin: muzyka Chopina jest pełna poezji

03.10.2021 18:46
Dla Yupeng Mei, pianisty z Chin, muzyka Chopina jest - jak mówi - wszystkim, całym życiem. W ocenie artysty, jest wiele powiązań między chińską poezją a rodzajem mistyki, jaka jest w muzyce Chopina.
Audio
  • W Filharmonii Narodowej w Warszawie od rana trwają przesłuchania pierwszego etapu 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina. Materiał Doroty Piotrowskiej (IAR)
Yupeng Mei
Yupeng MeiYoutube/Chopin Institute

Po występie podczas przesłuchań pierwszego etapu 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina, który rozpoczął się dziś o 10.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Yupeng Mei powiedział Polskiemu Radiu, że w jego odbiorze muzyka Chopina jest pełna poezji i współbrzmi z poezją chińską

- Myślę, że jest wiele powiązań między chińską poezją a rodzajem mistyki, jaka jest w muzyce Chopina - mówił artysta. Dodał, że "ponieważ są one tak powiązane i komunikują się ze sobą, czuje całą naturę Chopina, jego muzyki i być może dzięki temu może łatwo ją rozumieć".

Yupeng Mei chwalił akustykę sali koncertowej, atmosferę konkursu i jego organizację. Podkreślał, że udział w Konkursie Chopinowskim jest dla niego jednym z najważniejszych wydarzeń.

Przesłuchania pierwszego etapu 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina rozpoczął występ Xunayi Mao z Chin. W sumie do konkursu zakwalifikowano 87 pianistów. Wśród nich jest 16 Polaków.

Pierwszy etap przesłuchań potrwa do 7 października. Dziś zaprezentuje się osiemnaścioro artystów, w tym pięcioro Polaków: Szymon Nehring, Tomasz Marut, Kamil Pacholec, Piotr Pawlak i Zuzanna Pietrzak.

Polskie Radio, patron medialny wydarzenia, zaprasza na relacje, wywiady, a przede wszystkim na transmisje z przesłuchań oraz koncertów specjalnych, które wyemituje Dwójka - współorganizator Konkursu. Poświęcone mu pasma zaplanowały również: Polskie Radio Chopin oraz Jedynka, Trójka i Czwórka, a wszystkie audycje znaleźć będzie można w specjalnym serwisie multimedialnym konkurschopinowski.polskieradio.pl.

Podczas Koncertu Laureatów w czwartek 21 października w Teatrze Wielkim Operze Narodowej prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska wręczy nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków. Wyróżnienie to przyznawane jest przez publicznego nadawcę radiowego od I Konkursu - w 1927 roku.


IAR/dad

Polska Johna Borrella. „Kania Lodge na Kaszubach stała się moim domem”

02.10.2021 13:04
„Na Kaszuby przyjechałem z żoną, Polką, którą poznałem w Afryce. Jej rodzice mieli domek nad jeziorem Białym. Zauroczyło mnie to miejsce. Piękno przyrody, przestrzeń, cisza. Pracowałem jako korespondent wojenny, ponad dwadzieścia lat patrzyłem na krzywdę ludzi, mieszkałem w hotelach. To było wymarzone miejsce, żeby osiąść, zbudować dom i zająć się zawodowo czymś nowym” - opowiada John Borrell.

Bilans XIV Polsko-Ukraińskich Spotkań w Jaremczu

02.10.2021 17:00
Już po raz 14. odbyły się Polsko-Ukraińskie Spotkania - Jaremcze 2021. Tematem tegorocznych spotkań było hasło przyświecające unii lubelskiej z 1569 roku - „Wolni z wolnymi, równi z równymi…” w odniesieniu do współczesnych polsko-ukraińskich relacji. Spotkania były też poświęcone 30. rocznicy uznania przez Rzeczpospolitą Polskę niepodległości Ukrainy.

Koncert na cześć Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wiedniu

03.10.2021 11:55
"W hołdzie Prymasowi Tysiąclecia" - z okazji beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego Instytut Polski w Wiedniu zorganizował uroczysty koncert w kaplicy zamku Hofburg– w wiedeńskiej siedzibie Hofmusikkapelle.