Redakcja Polska

USA: Piątą Aleją na nowojorskim Manhattanie przeszła Parada Pułaskiego

04.10.2021 12:36
Nowojorska Polonia obchodziła swoje święto. Piątą Aleją na Manhattanie po raz 84. przeszła Parada Pułaskiego. Rozpoczyna ona coroczną prezentację polskiej kultury i wkładu Polaków w rozwój Stanów Zjednoczonych.
Audio
  • Nowojorska Polonia obchodziła swoje święto. Piątą Aleją na Manhattanie po raz 84. przeszła Parada Pułaskiego. Relacja Danuty Isler [posłuchaj]
Uczestnicy Parady Pułaskiego w Nowym Jorku - zdjecie ilustracyjne
Uczestnicy Parady Pułaskiego w Nowym Jorku - zdjecie ilustracyjneRyan Rahman/ Shutterstock

Miesiąc Dziedzictwa Polskiego zainaugurował 1981 roku Michael Blichasz, prezes Polskiego Centrum Kulturalnego w Filadelfii w stanie Pensylwania. To właśnie w Filadelfii rozpoczynali walkę o niepodległość Stanów Zjednoczonych Kazimierz Pułaski i Tadeusz Kościuszko.

84. Parada Pułaskiego w tym roku była poświęcona 100-ej rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II.

Nowojorska parada jest największą na świecie manifestacją polonijną. Na 5 Alei na Manhattanie było biało-czerwono. Królowała polska muzyka i język polski. Przybyła tłumnie Polonia z 5 sąsiadujących stanów wschodniego wybrzeża.

Parada rozpoczęła się tradycyjnie mszą świętą w Katedrze Świętego Patryka. A później wielki marszałek uroczystości Jadwiga
Kopala w asyście przedstawicieli Polonii, polskiego konsulatu, duchowieństwa i władz miasta otworzyła paradę.

Dla Jadwigi Kopali ten dzień to symbol polonijnej siły i jedności. Jesteśmy dumni, że możemy przekazywać nasze tradycje i świętować - powiedziała marszałek.

Paradę Pułaskiego oklaskują tysiące nowojorczyków. Należy ona do największych nowojorskich parad.

Pierwsza Parada Pułaskiego odbyła się 84 lata temu w Nowym Jorku. Za Nowym Jorkiem poszły inne miasta, w których mieszkali Polacy. Każdego roku, w październiku, polskie parady odbywają się w ponad 50. miejscach w Stanach Zjednoczonych. W tym miesiącu odbędzie się między innymi uroczystość w Jamestown, małym miasteczku w stanie Wirginia. Polacy przyjechali tam już w 1608 roku. Pracowali przy produkcji szkła, a przeszli do historii jako organizatorzy pierwszego w Ameryce Północnej strajku robotników.


IAR/ho

Konkurs Chopinowski. Yupeng Mei, pianista z Chin: muzyka Chopina jest pełna poezji

03.10.2021 18:46
Dla Yupeng Mei, pianisty z Chin, muzyka Chopina jest - jak mówi - wszystkim, całym życiem. W ocenie artysty, jest wiele powiązań między chińską poezją a rodzajem mistyki, jaka jest w muzyce Chopina.

Za nami XIII Festiwal Filmowy NNW "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni

04.10.2021 12:25
Podczas finałowej gali w Teatrze Muzycznym rozdano nagrody w pięciu konkursowych kategoriach: międzynarodowy film fabularny, międzynarodowy film dokumentalny, film polski, dokument radiowy oraz wideoklip.

W Szwecji ukazała się pierwsza książka po szwedzku o Powstaniu Warszawskim

04.10.2021 12:37
W Szwecji w poniedziałek ukazała się książka "Powstanie Warszawskie 1944" historyka Artura Szulca, będąca pierwszą napisaną po szwedzku monografią poświęconą 63 dniom bohaterskiego oporu mieszkańców Warszawy.