Redakcja Polska

"Język polski otwiera". Rusza 3. edycja kampanii #KtoTyJesteś

05.10.2021 12:51
Dlaczego warto uczyć się i pielęgnować znajomość języka polskiego? Jakie możliwości przed młodymi ludźmi otwiera dwujęzyczność? To tematy przewodnie 3. kampanii społecznej #KtoTyJesteś. W tym roku działania będą adresowane przede wszystkim do mniejszości polskiej na Litwie, Łotwie, Ukrainie, w Mołdawii, Estonii, Rosji oraz w Czechach. Organizatorem akcji jest Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie".
Audio
  • Z Anną Trzcińską z Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, koordynatorką kamapnii #KtoTyJesteś, rozmawiała Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Kadr ze spotu promującego akcję
Kadr ze spotu promującego akcjęŹródło: Youtube

Głównym celem, organizowanej od 2018 roku, kampanii #KtoTyJesteś jest promocja dwujęzyczności oraz języka polskiego jako nośnika wartości i kultury. W tej edycji organizatorzy zwracają się w szczególności do rodziców oraz młodzieży szkolnej i studentów, przed którymi stoją ważne decyzje związane z dalszą edukacją i rozwojem zawodowym.

- Zdajemy sobie sprawę, że rodzice oraz młodzi ludzie mierzą się z wieloma wyzwaniami, stawianymi przez wolny rynek. Zarówno rodzicom, jak i młodzieży szkolnej czy studentom bardzo zależy na indywidualnym rozwoju, wszechstronnej edukacji na wysokim poziomie oraz dobrych perspektywach na rynku pracy – tłumaczy Mikołaj Falkowski, Prezes Zarządu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie". - Dlatego chcemy przekonać te grupy, że nauka języka polskiego to nie tylko sentymentalna podróż po ojczyźnie przodków, ale i inwestycja w przyszłość, a co za tym idzie, większe szanse na znalezienie pracy w międzynarodowym środowisku czy dostanie się na dobre studia – podkreśla.

O tym, że znajomość języka polskiego otwiera nowe możliwości przekonują nas bohaterowie spotu, który od 4 października można zobaczyć m.in. na kanale YouTube Fundacji, na profilu kampanii na Facebooku oraz na stronie www.ktotyjestes.pl. Premiera drugiego filmu odbędzie się w listopadzie.

Tegoroczna edycja akcji #KtoTyJesteś skierowana jest, podobnie jak poprzednie, także do nauczycieli szkół polskich i placówek z językiem polskim działających za granicą. - Doświadczenie dwóch edycji pokazało, że nauczycieli nie musimy przekonywać do tego, jak ważna jest nauka języka ojczystego. Stąd, przygotowując tegoroczną kampanię, postanowiliśmy dać im coś więcej - nowe umiejętności związane z komunikacją, sztuką opowiadania oraz z wykorzystywaniem w codziennej pracy ogólnodostępnych narzędzi cyfrowych – dodaje Mikołaj Falkowski.

Już w październiku nauczyciele z polskich szkół będą mogli wziąć udział w webinarach. Eksperci kampanii pokażą, jak zaskakujący i nieoczywisty może być język polski. Wspólnie z uczestnikami stworzą kreatywne opowieści. Będzie inspirująco, zabawnie, ale też momentami poważnie. Zaplanowane spotkania online dostarczą nauczycielom niezbędnych narzędzi, które z pewnością wspomogą ich w codziennej pracy. Cykl webinarów rozpocznie się 13 października. Na pierwsze spotkanie zaproszone zostaną także dzieci uczące się w szkołach polskich działających za granicą, podczas którego eksperci przeprowadzą pokazową lekcję o języku polskim, z wykorzystaniem metody storytellingu.

Działania w ramach kampanii #KtoTyJesteś realizowane będą w październiku i w listopadzie bieżącego roku. W planach m.in. konkurs grantowy dla szkół, konkurs dla dziennikarzy polonijnych oraz webinary
z udziałem ekspertów. Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.ktotyjestes.pl.

Projekt jest finansowany ze środków KPRM w ramach konkursu "Polonia i Polacy za Granicą 2021".


Z Anną Trzcińską z Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, koordynatorką kamapnii  #KtoTyJesteś, rozmawiała Maria Wieczorkiewicz.


Przesłuchania I etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina

04.10.2021 10:17

USA: Piątą Aleją na nowojorskim Manhattanie przeszła Parada Pułaskiego

04.10.2021 12:36
Nowojorska Polonia obchodziła swoje święto. Piątą Aleją na Manhattanie po raz 84. przeszła Parada Pułaskiego. Rozpoczyna ona coroczną prezentację polskiej kultury i wkładu Polaków w rozwój Stanów Zjednoczonych.

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier ściągnął do łódzkiej Atlas Areny tłumy fanów

04.10.2021 18:00
Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier pierwszy raz od dwóch lat odbył się z osobistym udziałem gości i publiczności.