Redakcja Polska

Ambasador RP, Polonia i dyplomaci złożą wizytę w Smoleńsku i Katyniu

10.04.2022 07:00
W Smoleńsku odbędą się w niedzielę uroczystości upamiętniające 12. rocznicę katastrofy samolotu Tu-154M, w której zginął prezydent Lech Kaczyński; w Katyniu uczczona zostanie pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. W uroczystościach weźmie udział ambasador RP Krzysztof Krajewski.
Miejsce katastrofy smoleńskiej - krzyż upamiętniający ofiary tragedii
Miejsce katastrofy smoleńskiej - krzyż upamiętniający ofiary tragediiWłodzimierz Pac/PR

Uroczystości rozpoczną się w Smoleńsku w niedzielę rano. Zaplanowano złożenie wieńca pod krzyżem stojącym w miejscu katastrofy przy lotnisku Siewiernyj. W miejscu tym zapalone zostaną znicze. Kwiaty złożą również przedstawiciele Polonii. Odmówiona zostanie modlitwa i odczytane zostaną nazwiska 96 ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.

Znicze zapłoną również pod symboliczną brzozą w miejscu katastrofy. W tym samym miejscu ambasador RP złoży kwiaty.

Po ceremonii delegacja uda się do Zespołu Memorialnego w Katyniu, którego częścią jest Polski Cmentarz Wojenny. Pod krzyżem prawosławnym na terenie Zespołu Memorialnego zabrzmi modlitwa odmówiona przez duchownych prawosławnych i katolickich.

Zgodnie z tradycją polska delegacja złoży kwiaty i zapali znicze na terenie tzw. rosyjskiej części Zespołu Memorialnego, oddając hołd tysiącom obywateli ZSRR, którzy zginęli w represjach okresu stalinowskiego.

Na Polskim Cmentarzu Wojennym ambasador Krajewski, a następnie przedstawiciele Polonii złożą wieńce i zapalą znicze. Elementem uroczystości jest uderzenie w dzwon, który jest elementem kompozycji w centralnej części nekropolii. Dzwon znajduje się poniżej poziomu gruntu i jego dźwięk, wychodzący jakby spod ziemi, symbolizuje ujawnienie prawdy o zbrodni katyńskiej.

Następnie uczestnicy uroczystości wezmą udział w polowej mszy świętej. Na jej zakończenie odmówiona zostanie prawosławna modlitwa za zmarłych.

Uroczystości zakończą się złożeniem kwiatów przy ścianie pamięci z nazwiskami ponad 4400 spoczywających w Katyniu oficerów i podchorążych Wojska Polskiego, zamordowanych wiosną 1940 roku przez radzieckie NKWD.

Wiosną 1940 roku na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR, NKWD zgładziło blisko 22 tys. obywateli polskich, w tym 14,5 tys. jeńców wojennych - oficerów służby czynnej i rezerwy, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej, KOP, straży więziennej - z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRR wschodniej części Polski. Jeńców z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu.

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęli wszyscy pasażerowie i załoga samolotu - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, a także ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja, w tym wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych, a także środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej zrzeszonych w Federacji Rodzin Katyńskich, zmierzali na uroczystości w Lesie Katyński

PAP/ho


Wielcy Nieobecni. Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie

10.04.2022 08:00
Jedną z 96 ofiar katastrofy smoleńskiej był Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent Rzeczypospolitej na uchodźstwie, członek Rady Narodowej RP, od 2009 roku honorowy harcmistrza Rzeczypospolitej.

Jarosław Kaczyński: tragedia smoleńska wciąż jest krwawiącą raną

09.04.2022 16:22
Mimo upływu tylu lat tragedia smoleńska wciąż jest krwawiącą, niemożliwą do zabliźnienia raną, pozostawia nas ona w dojmującym poczuciu niepowetowanej straty, ale także kładzie się ponurym cieniem na życie publiczne – ocenił w sobotę Jarosław Kaczyński.

"Ofiara życia w imię służby Ojczyźnie”. 12. rocznica katastrofy smoleńskiej

10.04.2022 07:00
10 kwietnia 2010 r. samolot z polską delegacją udającą się do Rosji na uroczystość w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej uległ katastrofie. W pobliżu lotniska pod Smoleńskiem zginęło 96 pasażerów.