Redakcja Polska

Pierwsze spotkanie Międzyresortowego Zespołu na rzecz Polonii i Polaków za Granicą

19.07.2022 13:19
Wsparcie Polonii i Polaków za granicą oraz wykorzystanie ich potencjału - to zadania Międzyresortowego Zespołu na rzecz Polonii i Polaków za Granicą. W Kancelarii Premiera odbyło się jego pierwsze posiedzenie.
Audio
  • Wsparcie Polonii i Polaków za granicą oraz wykorzystanie ich potencjału - to zadania Międzyresortowego Zespołu na rzecz Polonii i Polaków za Granicą. W Kancelarii Premiera odbyło się jego pierwsze posiedzenie. Relacja Michała Fedusio [posłuchaj]
Pierwsze spotkanie Zespołu na rzecz Polonii i Polaków za Granicą
Pierwsze spotkanie Zespołu na rzecz Polonii i Polaków za GranicąŹródło: Twitter/ Kancelaria Premiera @PremierRP

Pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak powiedział, że zespół powstał po to, żeby koordynować działania dotyczące Polonii z różnych ministerstw. Chodzi o to, żeby resorty nie prowadziły wykluczających się działań i nie rywalizowały ze sobą w tej kwestii. - Chcemy zrealizować jak największe wsparcie naszych rodaków, a także pozyskiwać kapitał polonijny, bo o tym często zapominamy - dodał Jan Dziedziczak.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin zaznaczył, że z prac zespołu skorzystają organizacje polonijne na całym świecie. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w całym świecie jest około dziewięciu tysięcy organizacji polskich lub polonijnych poza granicami kraju. - Warto, żeby te instytucje wiedziały, gdzie jest taki centralny punkt koordynujący wsparcie dla Polonii i Polaków na całym świecie. W kraju wiemy lepiej, w którym resorcie lub podległej mu instytucji konkretna prośba czy postulat mogą być zrealizowane - podkreślił minister.

Łącznie w bieżącym roku wydatki wszystkich resortów na działania związane z Polonią i Polakami za Granicą wynoszą 580 milionów złotych.

IAR/dad

Polska delegacja oddaje hołd pochowanym na Polskim Cmentarzu w Loretto

17.07.2022 10:10
Weterani Armii Andersa, którzy w 1944 roku walcząc z Niemcami wyzwalali miasta włoskiej Marchii nad Adriatykiem, wyruszyli do Włoch na obchody 78-lecia wyzwolenia Ankony oraz 225-lecia powstania Mazurka Dąbrowskiego.

Sensacyjne znalezisko dotyczące polskich uchodźców w II wojnie światowej

17.07.2022 16:28
Polski Instytut Badawczy i Muzeum w Budapeszcie otrzymał niezwykle cenne, nieznane dotąd dokumenty.

Karta Polaka łatwiejsza do zdobycia. MSZ przygotowało specjalne rozporządzenie w tej sprawie

19.07.2022 09:19
Obywatele Ukrainy, a także Białorusi i Rosji przebywający w Polsce będą mogli składać wnioski o Kartę Polaka i odbierać ją w 16 urzędach wojewódzkich w Polsce. MSZ przygotowało specjalne rozporządzenie w tej sprawie - poinformował w poniedziałek resort.