Redakcja Polska

Węgry: piknik polonijny nad Balatonem. "Przywołujemy historię Polski"

28.08.2022 13:00
W miejscu ważnym dla polsko - węgierskiej historii w Balatonboglar nad Balatonem,  Ogólnokrajowy Samorząd Polski zorganizował piknik polonijny. Wzięli w nim udział Polacy z całych Węgier.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneDaniel Jedzura/shutterstock.com

W Balatonboglar nad Balatonem spotkali się Polacy z całych Węgier. W miejscu ważnym dla polsko - węgierskiej historii Ogólnokrajowy Samorząd Polski zorganizował piknik polonijny.

W czasie II wojny światowej w Balatonboglár mieściło się polskie gimnazjum i liceum - największe w Europie. Przez kilka wojennych lat uczyło się tu z dala od frontu kilkaset polskich dzieci.

- W tak tragicznej chwili jak II wojna światowa okazało się, że mamy przyjaciół, że istnieje ludzka solidarność, więc cieszmy się! - mówi Maria Felföldi, przewodnicząca Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego.

Oficjalne uroczystości

Co roku w Balatonboglar odbywają się oficjalne uroczystości upamiętniające wybuch drugiej wojny światowej, a także powstanie polskiej szkoły. Od dwóch lat w ich przeddzień organizowany jest piknik. Poza zwykłymi atrakcjami dla duszy i ciała, dla dzieci i dorosłych, można się też spotkać z przedstawicielami Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.

IAR/ho

Stulecie Związku Polaków w Niemczech. Obchody w Berlinie

27.08.2022 13:56
W Berlinie trwają uroczystości związane ze stuleciem Związku Polaków w Niemczech. W obchodach bierze udział m.in. poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który odczyta list od prezesa Jarosława Kaczyńskiego do ZPwN. "To nasz wyraz szacunku dla tej organizacji, ale też wsparcia dla jej działalności i stojących przed nią wyzwań" - powiedział poseł Mularczyk.

W Poznaniu premiera "Ireny", dramatu muzycznego o Irenie Sendlerowej

27.08.2022 16:00
W Teatrze Muzycznym w Poznaniu w sobotę odbędzie się premiera dramatu muzycznego "Irena", opowiadającego o Irenie Sendlerowej, pomagającej podczas okupacji niemieckiej Żydom. Spektakl wyreżyserował Brian Kite, muzykę skomponował Włodek Pawlik, a piosenki napisał Mark Campbell.

Rocznica powstania Związku Polaków w Niemczech. Prezydent Andrzej Duda: wyraz narodowej dumy

28.08.2022 08:40
"Sto lat temu, 27 sierpnia 2022 roku, tu, w Berlinie, utworzony został Związek Polaków w Niemczech. To jedno z ważniejszych wydarzeń w historii polskiej emigracji" - napisał w liście skierowanym do uczestników obchodów stulecia  Związku Polaków w Niemczech (ZPwN) prezydent Andrzej Duda.