Redakcja Polska

Polacy w Armenii prowadzą ożywioną działalność kulturalną i oświatową

23.09.2022 11:00
- Cztery lata temu też uczestniczyłam w zjeździe Polonii w Warszawie i wówczas poznałam wielu wspaniałych, mądrych rodaków - opowiadała Polskiemu Radiu dla Zagranicy Liana Harutyunyan, prezes Związku Polaków w Armenii, która uczestniczyła w Światowym Kongresie "Kraj - Emigracja", obradującym na początku września w Warszawie.
Audio
  • Liana Harutyunyan, prezes Związku Polaków w Armenii uczestniczyła w Światowym Kongresie "Kraj - Emigracja", obradującym na początku września w Warszawie. Rozmowa Haliny Ostas i Marii Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Liana Harutyunyan,  prezeska Związku Polaków w Armenii Polonia i Adam Biziuk, prezydent Klubu  Sportowego Polonia w Sydney w Australii
Liana Harutyunyan, prezeska Związku Polaków w Armenii "Polonia" i Adam Biziuk, prezydent Klubu Sportowego "Polonia" w Sydney w AustraliiFoto: Maria Wieczorkiewicz/PRdZ

Nasza rozmówczyni podkreślała, że chociaż uczestnicy Kongresu  przyjechali  do Polski  z różnych zakątków świata, to wszystkich  łączył język. - To pozwala poczuć się prawdziwą wspólnotą. Dzięki temu też możemy się doskonale porozumieć, opowiedzieć o swoich problemach, pochwalić się sukcesami. Takie spotkania są bardzo inspirujące i potrzebne - mówiła prezes Związku Polaków w Armenii.

Liana Harutyunyan podkreślała, że chociaż środowisko polskie w Armenii jest nieliczne, to Związek prowadzi bardzo ożywioną  działalność. - W ciągu całego roku organizujemy  lekcje języka polskiego, mamy chór, który już ponad szesnaście lat śpiewa, wydajemy kwartalnik "Póki my żyjemy". Obchodzimy wszystkie święta narodowe, uczestniczymy w wydarzeniach kulturalnych, sportowych i religijnych. Nasza praca  cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkających w Armenii Polaków - mówi.

Związek Polaków w Armenii  „Polonia” powstał  w 1995 roku. Liana Harutyunyan kieruje  organizacją od 2017 roku. Jak powiedziała Polskiemu Radiu dla Zagranicy,  jest  Ormianką  i przez wiele lat mieszkała w Polsce. Po przyjeździe do Armenii jednak bardzo brakowało jej języka polskiego i naszej kultury. Szukała polskości i tak trafiła do Związku Polaków w Armenii "Polonia".

O swoich fascynacjach, ale i niepokojach, Liana Harutyunyan, opowiedziała na Światowym Kongresie "Kraj - Emigracja", Halinie Ostas i Marii Wieczorkiewicz.

Polscy archeolodzy odkryli nietypowy budynek sprzed ponad 8 tys. lat

21.09.2022 14:31
Dużą budowlę wykonaną z cegieł mułowych, w której spotykali się mieszkańcy jednego z najstarszych miast świata, odkryli polscy archeolodzy w Çatalhöyük w centralnej Anatolii w Turcji. Powstała pod koniec jego istnienia, ponad 8 tys. lat temu.

Wkrótce Koncert Galowy w Filharmonii Narodowej z udziałem Orkiestry MŁODZI-POLSCY

22.09.2022 10:37
26 września w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się Koncert Galowy inaugurujący uroczystości sprowadzenia do Ojczyzny doczesnych szczątków Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, pod Patronatem Honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, z udziałem Orkiestry MŁODZI-POLSCY pod batutą Huberta Kowalskiego.

Z inicjatywy MSZ już po raz siódmy gościmy w Polsce młodą kadrę kolumbijskich sportowców

22.09.2022 13:46
W tych dniach przebywa w Polsce grupa kilkunastu dziewcząt grających w halową piłkę nożną z departamentu Tolima w centralno-zachodniej Kolumbii. Z młodymi sportsmenkami na Stadionie Legii Warszawa spotkał się Szef Służby Zagranicznej, prof. Arkady Rzegocki.