Redakcja Polska

Wkrótce Koncert Galowy w Filharmonii Narodowej z udziałem Orkiestry MŁODZI-POLSCY

22.09.2022 10:37
26 września w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się Koncert Galowy inaugurujący uroczystości sprowadzenia do Ojczyzny doczesnych szczątków Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, pod Patronatem Honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, z udziałem Orkiestry MŁODZI-POLSCY pod batutą Huberta Kowalskiego.
Filharmonia Narodowa
Filharmonia Narodowa Darek Golik NIFC

Organizatorem tego wydarzenia jest Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie".

Orkiestra wykona utwory polskich kompozytorów urodzonych na Kresach. Między innymi Ignacego Jana Paderewskiego, Stanisława Moniuszki, Wojciecha Kilara, Czesława Niemena, ich oryginalne wersje oraz wyjątkowe aranżacje inspirowane polską muzyką romantyczną i ludową.

W repertuarze znajdują się utwory aranżowane w konwencji jazzu i folku, z udziałem muzyków jazzowych oraz wybitnych polskich wokalistów występujących gościnnie obok młodych artystów, wchodzących w skład orkiestry MŁODZI – POLSCY.  

Koncert poprowadzą Anna Popek i Krzysztof Ziemiec.

Po odbiór wejściówek zapraszamy osobiście do siedziby Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” przy ul. Jazdów 10A w Warszawie lub prosimy o kontakt tel. 22 628 55 57 i e-mailowy biuro@pol.org.pl.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za Granicą 2022.

Partnerzy medialni: TVP, Polskie Radio, Polskie Radio dla Zagranicy, portal IDA.

Niemiecki historyk: Niemcy robiły wszystko, by nie poruszać kwestii reparacji wobec Polski

20.09.2022 15:13
W 1990 roku Republika Federalna robiła wszystko, aby nie poruszać kwestii zaległych żądań Polski, Grecji i wielu innych okupowanych przez Niemcy krajów mówi gazecie "Maerkische Oderzeitung" historyk i dziennikarz Felix Ackermann w rozmowie poświęconej reparacjom od Niemiec za II wojnę światową, których domaga się Polska.

Szewczenko i Lewandowski przekazali światu wiadomość. "Piłkarze nie są wyjątkiem"

21.09.2022 11:31
Do wyjątkowego spotkania i symbolicznej sceny doszło na płycie PGE Narodowego w Warszawie, gdzie spotkali się Andrij Szewczenko i Robert Lewandowski. - W Ukrainie umierają cywile, umierają dzieci. To wszystko dla mnie jest bardzo trudne - mówił były znakomity piłkarz i zdobywca Złotej Piłki, przekazując opaskę z flagą Ukrainy kapitanowi reprezentacji Polski, by ten zabrał ją na zbliżające się mistrzostwa świata w Katarze.

Vienna Design Week. Wystawa "Hack the Process" i prezentacja warszawskiej School of Form

21.09.2022 12:53
W galerii Instytutu Polskiego w Wiedniu w ramach wystawy "Hack the Process" zaprezentowany został eksperyment przeprowadzony przez studentów School of Form. Ich zadaniem było wykonanie naczyń z płynnej porcelany w taki sposób, by zakwestionować niezmienną od 200 lat metodę ich wytwarzania.