Redakcja Polska

Białoruska opozycja organizuje w Polsce "patriotyczne Chorągwie"

05.10.2022 15:05
ByPol, organizacja byłych funkcjonariuszy białoruskich sił bezpieczeństwa, którzy zrezygnowali ze służby reżimowi Łukasznki po krwawo spacyfikowanych wyborach na Białorusi w 2020 roku, ​​organizuje paramilitarne stowarzyszenia Białorusinów w Polsce. Mają oni przygotowywać Białorusinów do powrotu do ojczyzny "w momencie, gdy będą tam potrzebni" - donosi serwis Kresy24.pl powołując się na informacje portalu Svaboda.
Białoruska opozycja organizuje w Polsce patriotyczne Chorągwie. Przygotowują się na moment, gdy będą potrzebni na Białorusi
Białoruska opozycja organizuje w Polsce "patriotyczne Chorągwie". Przygotowują się na "moment, gdy będą potrzebni na Białorusi" Shutterstock/crazy_mad_train

Powołanie stowarzyszenia ogłosił szef ByPol-u Aleksander Azarow, członek opozycyjnego Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego pod kierownictwem Swietłany Cichanouskiej, odpowiedzialny za Plan Pieramoha (plan zwycięstwa).

W ramach stowarzyszenia w różnych miastach Polski mają zostać powołane "Chorągwie", których członkowie (na początek Białorusini z Warszawy Gdańska, Krakowa i Białegostoku) będą pod okiem instruktorów doskonalić swoje umiejętności sportowe, strzeleckie, sporty walki oraz "inne specjalności". - Chorągwie to stowarzyszenia Białorusinów, którzy mogą się zebrać i poczuć swoją siłę. To spotkanie ludzi o podobnych poglądach - wyjaśnił Azarow.

- Od około półtora roku zajmujemy się specjalnym szkoleniem Białorusinów w ramach planu "Zwycięstwo". Jest długa kolejka (chętnych - przyp.red.). (Przedsięwzięcie-przyp.red.) jest bardzo kosztowne, a funduszy jest niewiele. W pierwszych dniach, kiedy to ogłosiliśmy, zapisało się do nas 800 osób – w ciągu zaledwie trzech dni - mówił Azarow.

Gabinet Cichanouskiej poinformował, że dołączyło do niego "kilku czynnych funkcjonariuszy organów ścigania w randze oficerów".

Członkowie emigracyjnego  Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego od 2 października przebywają w Warszawie. 4 października jego liderka Swietłana Tichanowska przedstawiła członków Gabinetu i Plan Zwycięstwa najwyższym władzom Polski, premierowi i prezydentowi z ministrowi spraw wewnętrznych RP.


Źródło: Kresy24.pl

Zakopywali żywcem, wyrywali złote zęby. Kolejne rosyjskie katownie na wschodzie Ukrainy

05.10.2022 12:27
W wyzwolonej miejscowości Piski-Radkiwski w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, odkryto rosyjską katownię, gdzie "ludzi żywcem zakopywano i wykopywano" - powiadomiła we wtorek policja obwodu.

Szymon Szynkowski vel Sęk o reparacjach: jesteśmy przygotowani na długą perspektywę działań

05.10.2022 12:59
Wypłata reparacji to kwestia długotrwałych zabiegów i jesteśmy przygotowani na długą perspektywę; jest potencjał do tego, żeby mur niemiecki w tej sprawie kruszyć - powiedział w środę wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Łukaszenka przyznał po raz pierwszy, że jego kraj uczestniczy w wojnie na Ukrainie

05.10.2022 14:26
Białoruś bierze udział w specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie – oświadczył we wtorek Alaksandr Łukaszenka, dodając, że Białoruś "nie wysyła swoich żołnierzy" do tych walk. Media niezależne wskazują, iż po raz pierwszy potwierdził udział Mińska w wojnie.