Redakcja Polska

Łukaszenka przyznał po raz pierwszy, że jego kraj uczestniczy w wojnie na Ukrainie

05.10.2022 14:26
Białoruś bierze udział w specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie – oświadczył we wtorek Alaksandr Łukaszenka, dodając, że Białoruś "nie wysyła swoich żołnierzy" do tych walk. Media niezależne wskazują, iż po raz pierwszy potwierdził udział Mińska w wojnie.
Protest przeciwko dyktaturze Aleksandra Łukaszenki
Protest przeciwko dyktaturze Aleksandra Łukaszenki Review News/ Shutterstock

- Jeśli chodzi o nasz udział w specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie, to bierzemy tam udział. Nie ukrywamy tego. Ale nikogo nie zabijamy. Nie wysyłamy nigdzie swoich wojskowych - oświadczył Łukaszenka. Zapewnił, że Mińsk "nie narusza swoich zobowiązań" i że udział Białorusi "polega na tym, by nie dopuścić do rozszerzenia się tego konfliktu na terytorium".

Łukaszenka tym samym po raz pierwszy publicznie przyznał, że Białoruś bierze udział w "specjalnej operacji wojskowej" i użył tego wymyślonego przez władze Rosji eufemizmu, by nie używać słowa "wojna" - zauważa niezależna białoruska gazeta "Nasza Niwa".

Łukaszenka oskarżył przy tym Ukrainę o "prowokacje" na granicy z Białorusią. Zagroził też eskalacją konfliktu. - W najbliższym czasie nie trzeba oczekiwać osłabienia napięć. Przeciwnie, Rosja wzmocni wysiłki w specjalnej operacji wojskowej - oświadczył.

Powtórzył, że na Białorusi "nie ma konieczności ogłaszania mobilizacji", co deklarował także po ogłoszeniu w Rosji 21 września mobilizacji na wojnę z Ukrainą. Nawiązał przy tym do problemów podczas rosyjskiej mobilizacji i zapowiedział, że jego kraj zacznie sprawdzać aktualność wykazów osób podlegających obowiązkowi służby wojskowej. - Stale szkoliliśmy naszych rezerwistów i wojska obrony terytorialnej i będziemy ich szkolić - zapowiedział.


PAP/dad

Nuklearna groźba Putina coraz realniejsza? Rosja ma szykować się do testu przy granicy z Ukrainą

05.10.2022 11:56
Rosja ma przygotowywać się do przeprowadzenia testu nuklearnego przy granicy z Ukrainą - donosi Biznes Alert, powołując się na brytyjski The Times. Stosowne ostrzeżenie w tej sprawie do swoich członków miało wystosować już NATO.

Zakopywali żywcem, wyrywali złote zęby. Kolejne rosyjskie katownie na wschodzie Ukrainy

05.10.2022 12:27
W wyzwolonej miejscowości Piski-Radkiwski w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, odkryto rosyjską katownię, gdzie "ludzi żywcem zakopywano i wykopywano" - powiadomiła we wtorek policja obwodu.

Szymon Szynkowski vel Sęk o reparacjach: jesteśmy przygotowani na długą perspektywę działań

05.10.2022 12:59
Wypłata reparacji to kwestia długotrwałych zabiegów i jesteśmy przygotowani na długą perspektywę; jest potencjał do tego, żeby mur niemiecki w tej sprawie kruszyć - powiedział w środę wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.