Redakcja Polska

Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości dla japońskiego ośrodka Fukundenkai

10.10.2022 14:03
Polskie władze wyróżniły japoński ośrodek, który ponad sto lat temu uratował kilkaset Dzieci Syberyjskich. Medal prezesowi Takaaki Ota wręczył pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak.
Audio
  • Medal dla japońskiego ośrodka Fukundenkai, ratującego Dzieci Syberyjskie [posłuchaj]
Spotkanie z okazji 100. rocznicy powrotu do Polski Dzieci Syberyjskich
Spotkanie z okazji 100. rocznicy powrotu do Polski Dzieci Syberyjskich Foto: www.gov.pl

- Historia polskich dzieci uratowanych przez Japończyków powinna zostać lepiej rozpowszechniona – powiedział podczas uroczystości polityk. - To jest piękna, wzruszająca historia pomocy naszym polskim bezbronnym dzieciom. Znalazły w Japonii schronienie, gdyby nie ta pomoc, to te dzieci prawdopodobnie umarłyby na Syberii – mówił Jan Dziedziczak.

Takaaki Ota powiedział po odebraniu Medalu Stulecia Odzyskania Niepodległości, że wszystkie osoby, które walczą o niepodległość, są bohaterami, a potomkowie dzieci syberyjskich - potomkami bohaterów. Jak dodał, to wielka duma dla Japończyków, że akurat Japonia zaangażowała się w pomoc i wsparcie dla dzieci syberyjskich, dzieci bohaterów. - W trosce o przyjaźń między Japonią a Polską my w Fukudenkai uważamy, że musimy dbać o te historyczne fakty i dlatego zorganizowaliśmy przedsięwzięcie upamiętniające setną rocznicę powrotu Dzieci Syberyjskich do Polski – dodał prezes Ota.

W latach 1920 - 1923 na prośbę Polski Japoński Czerwony Krzyż ratował polskie dzieci, potomków zesłańców politycznych na Syberię. Część tych dzieci straciła oboje rodziców, cierpiały głód i biedę. Ponad 300 dzieci przyjął japoński ośrodek Fukundenkai, pozostałe trafiły pod opiekę szpitala w Osace. Łącznie ponad 700 młodych Polaków zostało uratowanych i później bezpiecznie przewiezionych do Polski.

Obchody setnej rocznicy uratowania Dzieci Syberyjskich organizowane będą również w przyszłym roku w Polsce i Japonii.

IAR/ep

 

 

 

Polska Fundacja Narodowa wsparła konkurs "Polak Roku we Włoszech i na świecie"

09.10.2022 22:00
Polska Fundacja Narodowa wsparła konkurs "Polak Roku we Włoszech i na świecie" - powiedział Temistokles Brodowski z PFN. W Domu Polskim w Rzymie odbyła się gala tego organizowanego przez Związek Polaków w Kalabrii po raz 6. konkursu.

Brytyjski historyk Roger Moorhouse odebrał nagrodę od MSZ za książkę "Polska 1939"

10.10.2022 15:18
Książka "Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi" wydaje się dziś jeszcze bardziej aktualna i potrzebna niż w czasie, gdy ją pisałem - powiedział brytyjski historyk Roger Moorhouse, który w poniedziałek odebrał za nią nagrodę w Konkursie Historycznym MSZ.

Wystawa „Niczego mi tak nie żal jak porcelany” na Zamku Królewskim w Warszawie

10.10.2022 16:26
Ekspozycja prezentuje szczątki porcelanowych serwisów zniszczonych podczas II wojny światowej, skorupy filiżanek i talerzyków, które   przypominają historię okaleczonego miasta i tragicznych losów jego mieszkańców.