Redakcja Polska

Polacy w Szkocji tęsknią za rodzinnymi Świętami Bożego Narodzenia

26.12.2022 15:12
Ksiądz Piotr Krakowiak w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy opowiada o tradycjach i nastrojach jakie panują w polonijnych domach w Szkocji.
Audio
  • Rozmowa Katarzyny Semaan z księdzem Piotrem Krakowiakiem ze Szkocji [posłuchaj]
Przy świątecznym stole
Przy świątecznym stole shutterstock/gpointstudio

W średniowieczu Boże Narodzenie było w Szkocji świętem bardzo ważnym i hucznie celebrowanym, gdzie celtyckie tradycje łączyły się z chrześcijańskimi tworząc niezwykłe święto pełne światła i radości. Niestety w 1580 roku świętowanie Bożego Narodzenia zostało zakazane przez szkocką reformację (parlament szkocki ogłosił kalwinizm jedyną słuszną religią i zakazał praktykowania wszelkich innych – w tym katolickiej i celtyckiej) i Święta Bożego Narodzenia na 400 lat zostały wymazane ze szkockiego kalendarza. 

Dopiero w 1958 roku, kiedy Boże Narodzenie uznane zostało świętem państwowym ustawowo wolnym od pracy, zaczęto powracać do starych obrządków świątecznych, które połączyły się z tradycjami angielskimi i amerykańskimi tworząc jedyny w swoim rodzaju świąteczny misz-masz. Polacy mieszkający w Szkocji również mogą w tym czasie świętować zachowując swoje tradycje. 

Z księdzem Piotrem Krakowiakiem, który w Edynburgu odprawia Msze św. w języku polskim, rozmawiamy o tym, co łączy Polaków mieszkających w Szkocji w czasie Świąt Bożego Narodzenia, czy jest to czas spędzony w gronie rodzinnym, rzeczywiście wesoły, czy  jednak wzmaga się tęsknota za Polską? 

Zapraszam do wysłuchania załączonej rozmowy!


Świąteczne tradycje kultywowana wśród Polaków w kraju i na świecie

25.12.2022 10:00
Dzielenie się opłatkiem, pusty talerz na wigilijnym stole, choinka a pod nią prezenty, wreszcie wspólne śpiewanie kolęd – bez tego nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia.  

Bp Piotr Turzyński na Boże Narodzenie: człowieczeństwo ma wielką godność

25.12.2022 07:00
Te święta mają u podstaw wydarzenie bez precedensu: Bóg stał się człowiekiem. Stał się jednym z nas. Przyjął na siebie człowieczeństwo, a więc to człowieczeństwo ma wielką godność – powiedział bp Piotr Turzyński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, w życzeniach z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Papież: położyć natychmiastowy kres bezsensownej wojnie na Ukrainie

25.12.2022 13:59
Papież Franciszek modlił się w Boże Narodzenie o natychmiastowe zakończenie "bezsensownej wojny" na Ukrainie. Apelował w świątecznym orędziu: "Niech nasze spojrzenie napełni się twarzami naszych ukraińskich braci i sióstr, którzy przeżywają te Święta w ciemnościach, w zimnie lub z dala od swoich domów, z powodu zniszczeń spowodowanych dziesięcioma miesiącami wojny".