Redakcja Polska

Tokio: koncert charytatywny na rzecz Ukrainy i Polski

21.01.2023 16:28
W Tokio odbył się koncert charytatywny poświęcony pomocy dla Ukrainy i wspierającej ją Polski. Koncert został zorganizowany przez grupę muzyków związanych z japońskim komitetem festiwalu Młoda Praga. Dochody z biletów w całości przeznaczone zostały na pomoc polskim organizacjom, które wspierają mieszkańców Ukrainy i ukraińskich uchodźców w Polsce.
Koncert w Tokio
Koncert w TokioFot.: Dorota Hałasa. Źródło: Facebook

W koncercie "Modlitwa o pokój i miłość na Ukrainie" japońscy muzycy i śpiewacy wykonali ukraińskie, polskie i japońskie pieśni ludowe oraz utwory, które mają formę modlitwy. Obok "Modlitwy za Ukrainę" Mykoły Łysenko wybrzmiała pieśń "Hej sokoły" oraz "Totus Tuus" Mikołaja Góreckiego, a także "Nokturn i Tarantela" Karola Szymanowskiego. Artyści wykonali też japońskie utwory poświęcone ofiarom wybuchu atomowego w Hiroshimie oraz ofiarom samobójstw popełnianych w czasie wojny przez mieszkańców Okinawy.

Organizatorem koncertu i równocześnie dyrygentem był Yoshifumi Nakajima, który od 30 lat reprezentuje japoński komitet festiwalu Młoda Praga. - Zorganizowałem koncert, aby wyrazić gniew z powodu nieludzkiego ataku Rosji na Ukrainę - powiedział Polskiemu Radiu. - Byłem małym dzieckiem podczas nalotów bombowych na Tokio w czasie wojny, ale pamiętam głos syren i nie mogę pozwolić na to, aby inni doświadczali tego samego, dlatego gniew zamienił się w energię do działania - dodał. Przyznał, że muzycy zgodzili się na udział w koncercie, aby wyrazić swoje współczucie dla narodu ukraińskiego. Artyści sami ponieśli koszty zorganizowania koncertu, a całość wpływów ze sprzedaży biletów przeznaczona została na pomoc polskim organizacjom wspierającym Ukrainę.

Jeszcze przed koncertem japoński komitet festiwalu Młoda Praga wpłacił 26 tysięcy złotych na pomoc Ukrainie między innymi za pośrednictwem Caritas Lublin.

W koncercie udział wzięły ukraińskie studentki japonistyki, które wezwały do modlitwy za ich kraj. Wśród słuchaczy byli ukraińscy studenci z Katolickiego Uniwersytetu św. Jana Pawła II w Lublinie, którzy przyjechali do Japonii na stypendium pomocowe jednego z uniwersytetów.

Koncert został zorganizowany przy wsparciu ambasady Ukrainy w Japonii, Instytutu Polskiego w Tokio oraz japońskich władz lokalnych.

IAR/dad

Odbudowa Pałacu Saskiego w Warszawie: w maju planowane otwarcie piwnic dla zwiedzających

21.01.2023 14:25
Trwa odbudowa Pałacu Brühla, Pałacu Saskiego i kamienic od strony ul. Królewskiej w Warszawie. To będzie hub kultury liczący ponad 100 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Mam nadzieję, że w połowie maja 2023 roku uda się otworzyć piwnice dla zwiedzających - powiedział rzecznik prasowy spółki Pałac Saski Sławomir Kuliński.

Zmiana regulaminu Sejmu wpłynie na wypłaty z KPO? Szymon Szynkowski vel Sęk wyjaśnia

21.01.2023 15:56
Minister do spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że kwestia regulaminu Sejmu nie jest kwestią, która w tej chwili stoi na drodze do złożenia wniosku o płatność Krajowego Planu Odbudowy.

ISW: Rosja tworzy prowokacyjne komunikaty, aby zwiększyć nastroje antyukraińskie

21.01.2023 15:06
- Kreml prawdopodobnie rozmieścił systemy obrony powietrznej na budynkach w Moskwie, aby stworzyć prowokacyjne komunikaty w przestrzeni informacyjnej i aby zwiększyć nastroje antyukraińskie wśród Rosjan - ocenia w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).