Redakcja Polska

Amerykańska Częstochowa uwieczniona w dokumencie. Premiera odbyła się w Nowym Jorku

22.03.2023 08:37
"Beacon Hill Amerykańska Częstochowa" to film dokumentalny, który Polonii zaprezentowano po raz pierwszy we wtorek w Nowym Jorku. Pokazuje losy założonego w 1955 roku sanktuarium Maryjnego w Doylestown, w stanie Pensylwania, oraz jej założyciela i budowniczego O. Michała Zembrzuskiego.
Świątynia w Doylestown w USA - Polskiej Częstochowie
Świątynia w Doylestown w USA - Polskiej CzęstochowieFot.: Kadr z Filmu "Beacon Hill Amerykanska Czestochowa" . Źródło: Youtube

35 minutowy dokument ilustruje historię świątyni ojców Paulinów będącej zarazem oazą polskości i patriotyzmu Polonii na amerykańskiej ziemi. Powstała pierwotnie jako kaplica przerobiona ze stodoły, co jeden z kardynałów filadelfijskich porównał do drogi Jezusa, poczynając od stajenki betlejemskiej.

Dokument pokazuje wysiłki założyciela obecnego Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej o. Michała Zembrzuskiego (1908-2003), który z błogosławieństwem m.in. ówczesnych kardynałów Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyły podjął się dzieła zgromadzenia niezbędnych funduszy na zakup gruntu, wzniesienie obiektu i jego rozbudowy.

Miejsce pielgrzymek setek tysięcy Polonusów

Na uroczystości konsekracji nowej świątyni gościł w 1966 roku prezydent USA Lyndon Baines Johnson, a w 1984 przybył tam Ronald Reagan. Stała się miejscem pielgrzymek setek tysięcy wiernych polskiego pochodzenia z całych Stanów Zjednoczonych oraz Amerykanów różnych ras i narodowości. Dwukrotnie odwiedził sanktuarium arcybiskup, a potem kardynał Wojtyła.

W świątyni mieści z woli Ignacego J. Paderewskiego jego serce. Na cmentarzu, najważniejszym wojskowym poza Polską, znajdują się groby ponad 2300 weteranów z I i II wojny światowej w tym uczestników wojny polsko-bolszewickiej, AK, a także Żołnierzy Wyklętych. Są wśród nich m.in. dowódcy: dywizjonu 303 – gen. Witold Urbanowicz, Armii Pomorze – gen. Władysław Bortnowski, Brygady Świętokrzyskiej NSZ – płk Antoni Szacki, cichociemni, w tym Jerzy Lerski, kurier rządu RP na uchodźstwie, a także Delegat Rządu na Kraj Stefan Korboński.

Premiera dokumentu zbiega się z 20 rocznicą śmierci O. Zembrzuskiego, a także 80 rocznicą powstania współorganizatora projekcji filmu, nowojorskiego Instytutu Piłsudskiego przy współpracy z Centrum Polsko-Słowiańskim (CPS).

Projekt przy współpracy TVP3 Lublin

Pomysłodawcą, autorem scenariusza i pierwszym producentem dokumentu jest polski lekarz z Nowego Jorku, dr Henryk Cioczek. Projektem zainteresowała się TVP w Lublinie, która przejęła główną produkcję w reżyserii Jarosława Mazura, absolwenta łódzkiej filmówki, będącego też autorem zdjęć.

Jak powiedział dr Cioczek inspiracją do zrealizowania dokumentu stało się dla niego spotkanie O. Zembrzuskiego, które przerodziło się w przyjaźń. - Szybko zorientowałem się jak wielką i wszechstronną był postacią. Mam świadomość jego zasług jako duchownego, ale też człowieka wzbogacającego zbiorowe życie Polonii – dodał polski lekarz.

Zwrócił uwagę, że Paulin był założycielem nie tylko Amerykańskiej Częstochowy, która stała się nie mogącym powstać w Polsce w czasach PRL pomnikiem na Milenium Chrztu w 1966 roku. Paulin współuczestniczył też w powołaniu do życia wielu innych instytucji polonijnych, jak CPS, Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, "Nowego Dziennika", a także przychodni "Unitas" dla pacjentów mających problemy z uzależnieniem od różnych substancji, a także z zdrowiem psychicznym.

- Wiedziałem, że mam do czynienia z niezwykłą osobowością. Postanowiłem to zarejestrować dla potomnych. Chciałbym też w przyszłości wykorzystać materiały z początków posługi o. Zembrzuskiego w Zakonie Paulinów na Węgrzech, gdzie uratował ponad 1000 Żydów, głównie polskich - zapowiadał Cioczek, praktykujący lekarz, autor sześciu książek o tematyce historycznej i popularno–naukowej w tym o laureacie Nobla za odkrycie struktury DNA, Jamesie Watsonie, dwóch sztuk teatralnych i wielu artykułów.

"Beacon Hill Amerykańska Częstochowa" zdobył w 2020 roku jedną z głównych nagród na Festiwalu Filmu Polskiego w Chicago w kategorii "Losy Polaków".


PAP/dad

Garnizon armii USA w Polsce. Ekspert PISM: Amerykanie planują trwałe zaangażowanie

21.03.2023 15:42
- Znaczenie nowo powstającego garnizonu US Army w Polsce jest przede wszystkim symboliczne, ale ma i wymiar praktyczny - ocenił Artur Kacprzyk, specjalista z zakresu bezpieczeństwa międzynarodowego z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. - Stała obecność wojsk USA w Polsce wskazuje, że Amerykanie planują trwałe zaangażowanie w regionie - podkreślił.

Polska na czwartym miejscu w NATO jeśli chodzi o wydatki na obronę

21.03.2023 16:03
Polska jest na czwartym miejscu jeśli chodzi o wydatki na obronę i spełnia wymagane dwa procent PKB. Tak wynika z opublikowanego raportu dotyczącego działalności Sojuszu w ubiegłym roku.

USA chcą przekazać Ukrainie czołgi Abrams szybciej, niż planowano

21.03.2023 17:13
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział we wtorek, że administracja USA pracuje nad przyspieszeniem procesu dostaw czołgów A1M2 Abrams na Ukrainę. Według agencji AP Ukraina ma otrzymać wyremontowane starsze czołgi, a celem są dostawy w ciągu 8-10 miesięcy.