Redakcja Polska

Polonia na całym świecie obchodzi Święto Narodowe Konstytucji 3 Maja

03.05.2023 11:14
Polacy, między innymi, w Niemczech i we Francji, świętują uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Uroczystości są rozłożone na kilka tygodni.  
Audio
  • Na Litwie Święto Konstytucji 3 Maja zostanie uczczone tradycyjnie na cmentarzu na Rossie. Organizuje je polska ambasada oraz Polacy mieszkający w tym kraju. Ambasador Polski na Litwie Konstanty Radziwiłł przypomina, że Konstytucja 3 Maja była wspólną polsko-litewską ustawą zasadniczą [posłuchaj]
Naszych rodaków możemy spotkać na całym świecie
Naszych rodaków możemy spotkać na całym świecieRoberto Galan/shutterstock

Polacy w Niemczech świętują uchwalenie Konstytucji 3 Maja

Uroczystości są rozłożone na kilka tygodni. Głównym punktem obchodów w Berlinie będzie sobotni Bieg Konstytucji, w którym nie zabraknie ukraińskich i litewskich akcentów.

Obchody upamiętniające przyjęcie pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji rozpoczną się w piątek. W Ambasadzie RP w Berlinie odbędzie się uroczystość z udziałem ministra do spraw Unii Europejskiej Szymona Szynkowskiego vel Sęka.

Punktem kulminacyjnym będzie Bieg Konstytucji 3 Maja, mający przypomnieć o wielokulturowości Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Albowiem w tym roku dołączą do niego sportowcy z Ukrainy i Litwy. Trasa przebiega między ambasadami trzech krajów.

A już za dwa tygodnie w Filharmonii Berlińskiej zabrzmi "Paria" Stanisława Moniuszki, który w czasach zaborów spędził w stolicy Prus trzy lata. Odkryta po latach opera rozkwitła pod batutą Jacka Kaspszyka i opowiada o "potrzebie wolności". "To był początek tego okresu, który miał Moniuszkę wprowadzić w Europę. Postanowił wykorzystać wszystko, czego się nauczył w Berlinie" - mówi dyrygent. 

Polonia we Francji obchodzi Święto Narodowe 3 Maja

Główne uroczystości odbędą się w Paryżu. Wezmą w nich udział przedstawiciele organizacji polonijnych oraz polscy dyplomaci. Uroczystości rozpoczną się wieczorem w kościele pod Wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To najstarsza polska parafia w Paryżu. Zostanie tam odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny, z udziałem przedstawicieli polskiej ambasady, oraz wielu organizacji polonijnych i środowisk patriotycznych.

Dalsza część obchodów odbędzie się pod pomnikiem Adama Mickiewicza, znajdującym się w ogrodzie erewańskim w centrum stolicy, przy moście Alma. To jedno z najważniejszych miejsc dla Polonii w Paryżu, które upamiętnia historyczne powiązania polsko-francuskie. Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej Polski we Francji Jan Emeryk Rościszewski złoży tam wieniec. Planowany jest też występ polonijnego chóru i śpiewanie pieśni patriotycznych. 

Obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się we Lwowie złożeniem kwiatów pod pomnikiem Adama Mickiewicza

Następnie w bazylice archikatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny. Tradycyjnie Polacy ze Lwowa i Ziemi Lwowskiej, przedstawiciele polskich towarzystw i organizacji, polscy dyplomaci oraz władze Lwowa i obwodu lwowskiego złożyli wieńce pod monumentem wieszcza narodowego.

Emil Legowicz, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej podkreślił, że pierwsze dni maja i przypadające w tym czasie polskie święta narodowe to wyjątkowe dni dla każdego Polaka żyjącego za granicą. "Działamy tak, żeby Ojczyzna nie wstydziła się tego, że tutaj pozostaliśmy. Robimy wszystko, aby polskość była naprawdę na wysokim poziomie - powiedział prezes Towarzystwa. 

Z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji, a także święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w katedrze lwowskiej odprawiono uroczystą Mszę świętą w intencji Ojczyzny.

IAR/ks

Konstytucja 3 maja - genialna samoograniczająca się rewolucja

03.05.2023 08:28
- Monarchizm zaproponowany w Konstytucji 3 maja miał wzmocnić polskie państwo - mówiła historyk, prof. Zofia Zielińska. - Reakcja Berlina i Petersburga przeciwko Konstytucji świadczą o tym, że nasze ówczesne przekonania były słuszne. 

Sekretarz stanu USA Antony Blinken złożył życzenia Polakom z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja

03.05.2023 09:11
W imieniu Stanów Zjednoczonych składam najlepsze życzenia narodowi polskiemu, który świętuje rocznicę uchwalenia swojej pierwszej konstytucji 232 lata temu - przekazał w środę sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Premier Litwy: Konstytucja 3 Maja była jednym z wielu wspólnych zwycięstw Polski i Litwy

03.05.2023 12:00
Konstytucja 3 Maja było jednym z wielu wspólnych zwycięstw Polski i Litwy na przestrzeni dziejów - napisała premier Litwy Ingrida Šimonyte w liście gratulacyjnym do Polaków z okazji dzisiejszego Święta Konstytucji 3 Maja.