Redakcja Polska

W Dniu Pamięci Ofiar Represji minister kultury Ukrainy i konsul RP złożyli kwiaty na polskim cmentarzu w Bykowni

21.05.2023 16:34
W Dniu Pamięci Ofiar Represji politycznych minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko i konsul RP w Kijowie Jacek Gocłowski złożyli wieńce i kwiaty na cmentarzu ofiar komunizmu w podkijowskiej Bykowni, gdzie pochowani są m.in. Polacy z listy katyńskiej, zamordowani przez sowieckie służby w 1940 roku. 
Polski Cmentarz Wojenny w Kijowie-Bykowni, tzw. czwarta nekropolia katyńska
Polski Cmentarz Wojenny w Kijowie-Bykowni, tzw. czwarta nekropolia katyńskaShutterstock/Alexander Ishchenko

Na Polskim Cmentarzu Wojennym, będącym częścią Memoriału "Bykowniańskie Mogiły", wieniec złożyli wcześniej także przedstawiciele prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. - Reżimy totalitarne pozostawiają po sobie ofiary i cierpienia ludzi. Widzieliśmy to w czasach imperium rosyjskiego i w Związku Sowieckim, gdzie jako ofiary represji politycznych ginęli Ukraińcy i niewinnie rozstrzelani Polacy. To symboliczne, że wszyscy spoczywają tutaj, w tym samym miejscu - powiedział po uroczystości Tkaczenko.

Ocenił, że Ukraińców i Polaków, którzy spoczywają w Bykowni, połączył wspólny los. - Jest to tym bardziej symboliczne, że obecny rosyjski reżim kontynuuje tę samą politykę: zabijanie ludności cywilnej, niszczenie dziedzictwa i okaleczanie życia setek tysięcy niewinnych ofiar agresji rosyjskiej. Pamięć o tym uniemożliwia odrodzenie totalitarnej Rosji - podkreślił ukraiński minister.

Konsul Gocłowski podkreślił, że w Dniu Pamięci Ofiar Represji na cmentarzu w Bykowni nie mogło zabraknąć przedstawicieli strony polskiej. - Wiemy, że w naszej historii były karty trudne, natomiast ważne jest, byśmy z tej historii wyciągnęli wnioski i na podstawie doświadczeń starali się budować przyszłość - powiedział polskim dziennikarzom.

W lesie w Bykowni znajduje się największy na Ukrainie cmentarz ofiar komunizmu. W zbiorowych mogiłach pogrzebano około 150 tys. osób różnej narodowości, w tym ok. 3,5 tys. Polaków z listy katyńskiej. Polacy mają tu swoją oddzielną kwaterę.

Polaków zgładzono na podstawie decyzji najwyższych władz ZSRR z 5 marca 1940 roku - tej samej, której skutkiem było zamordowanie w sumie około 22 tys. Polaków m.in. w Katyniu, Charkowie i Kalininie (obecnie Twer). Cmentarz w Bykowni jest, obok charkowskich Piatichatek, jednym z dwóch cmentarzy katyńskich znajdujących się na terytorium Ukrainy.

IAR/dad

Szkolenia Ukraińców na F-16. Zełenski: kiedy pojawią sie na naszym niebie, to będzie historyczny moment

21.05.2023 10:31
Pojawienie się na ukraińskim niebie amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16 będzie historyczną chwilą dla całej architektury bezpieczeństwa w Europie i na świecie - oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na sesji szczytu grupy G7 w Hiroszimie w Japonii.

Szczyt G7 w Hiroszimie. Kanclerz Niemiec: szkolenia ukraińskich pilotów na F-16 to ważny sygnał dla Rosji

21.05.2023 13:25
Niemcy nie będą dostarczać Ukrainie myśliwców i sprawa ta nie podlega dyskusji; nawet nie dysponujemy samolotami F-16 – oznajmił w niedzielę kanclerz Niemiec Olaf Scholz na marginesie szczytu G7 w Hiroszimie w Japonii. Szkolenia ukraińskich pilotów na tych maszynach to długoterminowy projekt i ważny przekaz dla rosyjskich agresorów - dodał.

Rzeź wołyńska. Wiceszef MSZ: sprawa trudnej polsko-ukraińskiej historii musi być podnoszona stanowczo, ale i rozważnie

21.05.2023 14:53
Sprawa rzezi wołyńskiej to sprawa ciągle żywa w pamięci wielu polskich rodzin i ten temat nie zostanie przez nas zaniedbany, powinien być jednak podnoszony w pewnej perspektywie, stanowczo, ale i rozważnie, poprzez dialog i we współpracy obu stron - uważa wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.