Redakcja Polska

Rozpoczęły się XVII „Polonijne Spotkania z Historią Najnowszą”

03.07.2023 16:55
Ponad 50 nauczycieli polonijnych z kilkudziesięciu krajów, między innymi z Ukrainy, Litwy, Hiszpanii, Australii bierze udział w XVII „Polonijnym Spotkaniu z Historią Najnowszą” organizowanym przez Biuro Edukacji Narodowej IPN.
Audio
  • W Warszawie rozpoczęły się XVII „Polonijne Spotkania z Historią Najnowszą”. Relacja Michała Fedusio [posłuchaj]
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki PAP/Marcin Obara

„Od dziś do 11 lipca w Warszawie i kilku miastach Śląska nauczyciele wezmą udział w wykładach, warsztatach, seminariach” - mówi Polskiemu Radiu dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz.

Jak zaznaczył nauczyciele zapoznają się ze skomplikowaną historią Śląska, który zmieniał przynależność państwową. Ponadto odwiedzą Częstochowę, Opole, tereny Zaolzia, gdzie udadzą się do Górek Wielkich - miejsca związanego z Zofią Kossak-Szczucką, a także miejsce związane z tragiczną śmiercią polskich pilotów Żwirki i Wigury.

„O tych miejscach ważnych dla polskiej historii, związanych z polskimi postaciami będą warsztaty, seminaria” - dodał Adam Hlebowicz.

Wiceprezes IPN Mateusz Szpytma podkreślał, że nauczyciele polonijni mają ważną misję przekazu wiedzy historycznej, polskiej kultury Polakom na obczyźnie.

„Chodzi o to by ludzie za granicą, Polacy byli dumni z tego, że są Polakami i przekazywali tę świadomość narodową kolejnym pokoleniom” - podkreślał Mateusz Szpytma. Zaznaczył, że często wiedza o Polsce jest przedstawiana w fałszywym świetle lub jest eliminowana, dlatego IPN chce pomóc, by wiedza o Polsce, miłość do Polski trwała.

Po raz siódmy w spotkaniu uczestniczy Grzegorz Nowak, nauczyciel historii, który zdalnie udziela lekcji historii osobom z wielu krajów. Jak mówił spotkania są ważną inspiracją, okazją wymiany myśli dotarcia do jego uczniów, którymi są imigranci zarobkowi, osoby, które urodziły się za granicą, czy osoby, które robią karierę, jak na przykład modelki, czy sportowcy.

„Chcą poznawać polską historię, nie zatracać tożsamości narodowej” - podkreślał Grzegorz Nowak.

Tematyka spotkań koncentruje się głównie na wiedzy o historii Polski z lat 1918-1989, II wojny światowej, fenomenu Polskiego Państwa Podziemnego, represji niemieckich i sowieckich wobec Polaków. Zajęciom towarzyszą warsztaty dotyczące najnowszych metod nauczania oraz pracy z materiałami edukacyjnymi Instytutu Pamięci Narodowej.

Program Pierwszy Polskiego Radia i Polskie Radio Zagranica są jednymi z patronów medialnych polonijnych spotkań z historią.


IAR/ho

Prezydent Andrzej Duda: dziękuję Polonii za obronę dobrego imienia Polski

01.07.2023 11:21
- Dziękuję Polonii i Polakom z zagranicy za wspieranie Polski i obronę jej dobrego imienia; proszę, żebyście nie przestawali, nie możemy osiąść na laurach - powiedział  prezydent Andrzej Duda podczas Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy.

Szef Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie: w pierwszym roku działalności odwiedziły nas tysiące gości

02.07.2023 12:00
- W pierwszym roku działalności Muzeum Ofiar Komunizmu odwiedziło nas tysiące gości, od uczniów i nauczycieli, do świadków komunizmu - powiedział prezes placówki Andrew Bremberg, podsumowując pracę otwartego w 2022 r. waszyngtońskiego muzeum. Jak dodał, powstałe przy polskim wsparciu muzeum skutecznie wypełnia misję uświadamiania młodych Amerykanów o niebezpieczeństwach tej ideologii i tyranii.

„Hrabia Fredro” - najnowsza wystawa w Bibliotece Narodowej w Warszawie

03.07.2023 14:18
Wystawę w roku Aleksandra Fredry z okazji 230. rocznicy urodzin wielkiego komediopisarza zorganizowały Biblioteka Narodowa, Dom Komedii Aleksandra Fredry oraz Fundacja Rodu Szeptyckich.