Redakcja Polska

Nie ma wiadomości od Andrzeja Poczobuta. Jego żona od trzech tygodni nie ma wieści od opozycjonisty

27.07.2023 10:49
Żona więźnia politycznego, dziennikarza i aktywisty Andrzeja Poczobuta - Oksana, poinformowała, że od 6 lipca, tj. od trzech tygodni, nie otrzymała od niego listu. W kolonii w Nowopołocku Poczobut trafił prawdopodobnie do karceru.
Andrzej Poczobut
Andrzej Poczobut Foto: twitter.com/LukaszJasina

"Co wiem dzisiaj o sytuacji swojego męża? Tak naprawdę to nic" - napisała Oksana Poczobut na Facebooku. Jak dodała, spełnia się najgorszy scenariusz, gdy "człowiek przepada w kolonii bez żadnych wieści".

Poczobut około miesiąc temu został przewieziony do miejsca odbywania kary – kolonii karnej w Nowopołocku na północy Białorusi. Wówczas pisemnie przekazał informację o tym swojej żonie. Listy z więzienia, to w zasadzie jedyna forma kontaktu z bliskimi.

Formalnie więźniowie mają prawo do rzadkich rozmów telefonicznych i spotkań z bliskimi, jednak władze więzienne mogą dyscyplinarnie pozbawić ich tych "przywilejów". Właśnie taka jest prawdopodobnie sytuacja Andrzeja Poczobuta.

Oksana Poczobut dodała, że do jej męża nie jest dopuszczany adwokat, a on sam trafił do karceru, prawdopodobnie już drugi lub trzeci raz. "Nie wiem, jak się tam trzyma bez leków" - napisała żona dziennikarza we wtorek.

Wyrok 8 lat

Wyrok ośmiu lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze dla Andrzeja Poczobuta ogłosił 8 lutego sędzia Grodzieńskiego Sądu Obwodowego Dzmitryj Bubienczyk.

W uznanym za politycznym procesie, który trwał od 16 stycznia, władze zarzuciły Poczobutowi, obywatelowi Białorusi i działaczowi polskiej mniejszości "podżeganie do nienawiści", a jego działaniom, polegającym na kultywowaniu polskości i publikowaniu artykułów w mediach, przypisano znamiona "rehabilitacji nazizmu". Poczobut był również oskarżony o wzywanie do działań na szkodę Białorusi. Groziła mu kara do 12 lat więzienia. W maju Sąd Najwyższy odrzucił apelację Poczobuta i utrzymał wyrok w mocy.

Organizacje praw człowieka uznają Poczobuta za więźnia politycznego, a postępowanie wobec niego – za motywowane politycznie. Polskie władze domagają się uwolnienia Poczobuta i oczyszczenia go z politycznie motywowanych, nieprawdziwych zarzutów. MSZ RP wielokrotnie zapewniało, że stale prowadzi działania na rzecz uwolnienia Poczobuta.


IAR/PAP/dad

Litwa: ambasador RP spotkał się z szefem Inspekcji Językowej ws. słów uderzających w mniejszość polską

26.07.2023 13:37
Kwestia wypowiedzi dyskryminujących polską mniejszość narodową na Litwie była głównym tematem spotkania polskiego ambasadora w Wilnie Konstantego Radziwiłła z ich autorem - szefem Litewskiej Inspekcji Językowej Audriusem Valotką. Sprawa związana jest m.in. z dwiema polsko-litewskimi tablicami na Wileńszczyźnie, których w maju od władz lokalnych zażądała Inspekcja.

"Le Figaro": Łukaszenka i Putin chcą zdestabilizować Polskę, wykorzystując zaszłości historyczne

27.07.2023 09:22
Putin i Łukaszenka chcą zdestabilizować Polskę, wykorzystując kwestie dawnych polskich kresów i zaszłości historycznych, kwestionując polskość ziem zachodnich określając je jako "ofiarowane przez Stalina jako dar" i oskarżając Warszawę o chęć przejęcia części Ukrainy - ocenił w czwartek dziennik "Le Figaro".

Grupa Wagnera poszukuje Białorusinów gotowych do walki z Litwą i Polską?

27.07.2023 11:19
Rosjanie werbują Białorusinów do oddziałów Wagnera. Najemnicze rosyjskie formacje są dyslokowane w pod białoruskimi Osipowiczami. Mają zajmować się tam szkoleniem białoruskich żołnierzy, jednak według informacji ukraińskiej armii - prowadzą nabór wśród obywateli Białorusi, którzy mogą być wykorzystani do ataku na kraje sąsiednie - w tym Polskę.