Polskie Radio
Section05
Konstanty Radziwiłł

Rekonstrukcja rządu. "Nie będzie wielkich zaskoczeń"

We wtorek, w południe, ma dojść do zaprzysiężenia nowych ministrów w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego. W Debacie Dnia o tym, kto może pożegnać się z dotychczasowym stanowiskiem, mówili Piotr Nisztor z Gazety Polskiej Codziennie i Tomasz Żółciak z Dziennika Gazety Prawnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rekonstrukcja rządu Mateusz Morawiecki Andrzej Duda Witold Waszczykowski Anna Streżyńska Konstanty Radziwiłł Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ministerstwo Cyfryzacji Ministerstwo Zdrowia Piotr Nisztor Krzysztof Szczerski

„Problemem służby zdrowia jest to, że nie jest dochodowa”

- W każdym systemie ochrony zdrowia jest miejsce na prywatną praktykę lekarską, ale nie może ona pełnić funkcji podstawowych. Jej nadmierny rozrost powoduje, że prywatne przychodnie obsługują problemy relatywnie proste, które nie grożą komplikacjami medycznymi i na których można zarobić, a pacjenci z trudnymi problemami odsyłani są do publicznej ochrony zdrowia, co generuje jeszcze wyższe koszty po stronie publicznej – powiedział w Debacie Poranka Adam Ostolski z Krytyki Politycznej. O problemach służby zdrowia mówił także Marcin Makowski z Do Rzeczy.
Zobacz więcej na temat:  służba zdrowia lekarz NFZ Ministerstwo Zdrowia Konstanty Radziwiłł szpital

Zaniedbania w opiece zdrowotnej. "Polacy mogliby żyć dłużej"

Minister zdrowia spotyka się w piątek (od godz. 17.30) w siedzibie Rzecznika Praw Pacjenta z grupą rezydentów. Część lekarzy, domagając się zwiększenia nakładów na system opieki zdrowotnej, wypowiedziało klauzule opt-out. W Rozmowie PR24 – o sytuacji w ochronie zdrowia – mówili Urszula Pasławska z Polskiego Stronnictwa Ludowego i Jarosław Sachajko z Kukiz’15.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Zdrowia zdrowie Konstanty Radziwiłł lekarz

Ekspert o klauzulach opt-out. „Problem nabrzmiewał przez wiele lat”

Część lekarzy wypowiedziała klauzule opt-out, które pozwalają im pracować w większym wymiarze niż 48 godzin w tygodniu. Co to oznacza dla funkcjonowania szpitali, a także samych pacjentów? O tym w audycji Społeczny Punkt Widzenia mówił Krzysztof Żochowski, dyrektor szpitala w Garwolinie i wiceprezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 służba zdrowia Ministerstwo Zdrowia Konstanty Radziwiłł

Publicyści o planowanej rekonstrukcji rządu

– Zdaje się, że na czwartkowym spotkaniu szefostwa PiS ograniczono rekonstrukcję. Okazuje się, że kiedy trzeba wymieniać konkretnie ludzi to jest znacznie trudniej – powiedział w Debacie Poranka Stanisław Janecki z tygodnika Sieci Prawdy. O rekonstrukcji mówił także publicysta Michał Matys.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki rekonstrukcja rządu Stanisław Janecki służba zdrowia protest Konstanty Radziwiłł Witold Waszczykowski Antoni Macierewicz POLSKA

Spotkanie ministra zdrowia z rezydentami dziś o godzinie 17

Rozmowy ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła z rezydentami rozpoczną się w piątek o godz. 17 w siedzibie Rzecznika Praw Pacjenta - dowiedziała się PAP w Ministerstwie Zdrowia. Protestujący domagają się m.in. zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w 2021 r. oraz wzrostu wynagrodzeń pracowników medycznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka służba zdrowia Konstanty Radziwiłł Ministerstwo Zdrowia lekarz

Minister Radziwiłł do dymisji? „Nie widzę powodów”

Opozycja chce odwołania ministra zdrowia, Konstantego Radziwiłła. Jak oceniała w Rozmowie PR24 Paulina Hennig-Kloska, „szef resortu nie odpowiedniej siły przebicia”, by wywalczyć odpowiedniej wysokości środki na funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej. – Nie widzę powodów, by minister podawał się do dymisji – komentowała natomiast Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Konstanty Radziwiłł Ministerstwo Zdrowia lekarz POLSKA