Redakcja Polska

KPA: agresja Niemiec spowodowała w Polsce katastrofalne zniszczenia, wymaga to wypłaty reparacji wojennych

03.09.2023 09:00
Agresja i okupacja nazistowskich Niemiec spowodowały w Polsce katastrofalne zniszczenia. Polska poniosła największe straty osobowe i materialne w Europie w stosunku do liczby ludności. Wymaga to wypłaty odszkodowań - podkreśla Kongres Polonii Amerykańskiej.
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnashutterstock.com/Larich

W oświadczeniu przesłanym PAP przez Małgorzatę Margo Schulz krajowego wiceprezes ds. mediów i promocji, KPA zwraca uwagę na przykłady polskiego oporu jak Bitwa o Westerplatte czy obrona Warszawy. Przypomina, że Polska straciła łącznie 11,7 mln swoich obywateli. 5,2 mln zamordowali Niemcy, a pozostali znaleźli się poza krajem w wyniku zmian granic. Polska utraciła też 77,9 tys. kilometrów kwadratowych, czyli obszar porównywalny wielkością do Austrii.

Według KPA skala okrucieństw popełnionych na narodzie polskim w trakcie niemieckiej okupacji nie jest dobrze znana Europie i na świecie. Przytacza wypowiedź jednego ze świadków historii, amerykańskiego ambasadora w Polsce w roku 1944-1947 Arthura Blissa Lane. Stwierdził on m.in., że w 1945 roku Warszawa przedstawiała widok niewiarygodnego zniszczenia, gruzy zburzonych przez Niemców domów zalegały chodniki, a kalekie dzieci krążyły po tych gruzach.

„Polskie Siły Zbrojne (…) uczestniczyły w kluczowych bitwach, jak Bitwa o Anglię, kampania północnoafrykańska i kampania włoska. Polscy łamacze szyfrów wnieśli znaczący wkład w sojusznicze wysiłki wywiadowcze. Odegrali kluczową rolę w złamaniu niemieckiego kodu Enigmy, który dostarczał cennych informacji o planach i ruchach wroga” – wylicza KPA.

I zapewnia, że popiera starania Polski o odszkodowania od Niemiec, za zniszczenia wojenne spowodowane inwazją i okupacją Rzeczypospolitej Polskiej przez Niemcy podczas II wojny światowej w latach 1939-1945. Stanowi to, akcentuje, jedno z najpoważniejszych wyzwań w powojennej historii Polski.

„Podczas gdy Niemcy Zachodnie i inne państwa Europy Zachodniej otrzymały pomoc z Europejskiego Programu Odbudowy, znanego również jako Plan Marshalla, Polska została zmuszona przez władze sowieckie do jego odrzucenia. Większość członków Polonii w USA w pierwszym i drugim pokoleniu została bezpośrednio dotknięta skutkami II wojny światowej. Rządy prawa wymagają, aby każdy kraj wypłacił odszkodowanie za wszystkie szkody spowodowane agresją wobec innych” – wzywa Kongres Polonii Amerykańskiej.


PAP/ho

Reparacje wojenne. Arkadiusz Mularczyk: widzimy pewne złamanie w niemieckiej klasie politycznej

16.08.2023 10:25
Polscy ambasadorowie skierowali listy do wszystkich niemieckich ambasadorów na świecie ws. reparacji. Mamy bardzo ciekawe reakcje różnych ambasadorów, widzimy pewne złamanie w niemieckiej klasie politycznej dyplomatów - powiedział w środę w TVP1 wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.

"Kwestia polskich żądań za straty wymaga rozwiązania". Amerykańscy rabini o reparacjach od Niemiec

25.08.2023 08:29
Rabin Art Vernon z Long Island w USA, jeden z przedstawicieli Północnoamerykańskiej Rady Rabinów (NABOR), którzy składają wizytę w Polsce, powiedział, że rozumieją oni, "dlaczego sprawa reparacji od Niemiec za straty zadane Polsce podczas II wojny światowej jest ważna dla polskiego społeczeństwa i rządu". - Z moralnego punktu widzenia polskie żądania wymagają rozwiązania - ocenił.

Reparacje od Niemiec. Republikański kongresmen zaapelował do władz USA o wsparcie Polski

31.08.2023 12:55
Republikański kongresmen Chris Smith po zapoznaniu się z Raportem o stratach wojennych RP zaapelował do władz USA o wsparcie polskich dążeń do uzyskania reparacji wojennych od Niemiec - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk. - To bardzo ważny głos w międzynarodowej debacie o odpowiedzialności Niemiec za skutki II Wojny Światowej - przekazał.