Redakcja Polska

Reparacje wojenne. Arkadiusz Mularczyk: widzimy pewne złamanie w niemieckiej klasie politycznej

16.08.2023 10:25
Polscy ambasadorowie skierowali listy do wszystkich niemieckich ambasadorów na świecie ws. reparacji. Mamy bardzo ciekawe reakcje różnych ambasadorów, widzimy pewne złamanie w niemieckiej klasie politycznej dyplomatów - powiedział w środę w TVP1 wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.
Arkadiusz Mularczyk
Arkadiusz MularczykPrzemysław Chmielewski/PR

Arkadiusz Mularczyk zapewnił, że ministerstwo wciąż prowadzi intensywne działania w sprawie uzyskania reparacji wojennych od Niemiec. - Kraj, który był krajem agresorem, musi zapłacić reparacje wojenne. Pokazujemy więc, że nie ma różnicy pomiędzy tym, co zrobiły Niemcy podczas II Wojny Światowej Polsce a tym, co robi dziś Rosja w Ukrainie, a Rosja bardzo uważnie obserwuje to, jak dzisiaj zachowują się Niemcy - wskazał. 

Dodał, że polscy ambasadorowie skierowali listy do wszystkich niemieckich ambasadorów na świecie. - Mamy bardzo ciekawe reakcje różnych ambasadorów, widzimy pewne złamanie w niemieckiej klasie politycznej dyplomatów. Oczywiście część mówi: absolutnie nie rozmawiamy, sprawa jest zamknięta, ale widzimy pewne pęknięcia, pewne rysy - przyznał.

- Każdy niemiecki polityk dostał też raport o stratach wojennych wraz z listem ode mnie. W Niemczech na pewno trwa dyskusja i analiza, co z tym tematem zrobić. Na razie czekają na wybory (parlamentarne w Polsce - przyp. red.), licząc, że może w Polsce zmieni się władza i temat zejdzie z agendy, ale myślę, że tak się nie stanie i nadal będziemy mogli kontynuować naszą misję - powiedział. 

- Jestem przekonany, że Niemcy nie wytrzymają tej presji i prędzej czy później zrozumieją, że muszą usiąść do stołu z Polską i zacząć rozmawiać - podkreślił wiceszef MSZ.


PAP/dad

Reparacje wojenne. Arkadiusz Mularczyk: Niemcy do dzisiaj nie zapłaciły za zniszczenia Warszawy

30.07.2023 11:00
- Do dzisiaj Niemcy nie zapłaciły za zniszczenia polskiej stolicy. To była w sposób oczywisty zbrodnia wojenna, która na dekady obciążyła i spowodowała ubóstwo, biedę narodu polskiego, emigrację zarobkową i konieczność odbudowy ze zniszczeń, co wiązało się też z olbrzymim wpływem na kondycję zdrowotną, psychiczną Polaków - powiedział wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk, który przed 79. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego przypomina szacunki dotyczące strat wojennych stolicy.

Niemieckie MSZ: naszym zadaniem pozostaje pamięć o cierpieniach zadanych Polakom przez niemieckie wojska

03.08.2023 08:32
Pamięć o niezmierzonych cierpieniach zadanych Polkom i Polakom przez niemieckie wojska i okupantów pozostaje naszym wiecznym zadaniem - oświadczył rzecznik niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Prezydent Andrzej Duda: Polacy zawsze traktowali swoje granice jak świętość

15.08.2023 18:00
- Święto Wojska Polskiego łączy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. To najlepszy dzień, by mówić o naszym bezpieczeństwie w 2023 r. oraz w przyszłości; o bezpieczeństwie naszych dzieci i wnuków. To sprawa fundamentalna - podkreślił przed rozpoczęciem defilady wojskowej prezydent Andrzej Duda.