Redakcja Polska

Reparacje od Niemiec. Republikański kongresmen zaapelował do władz USA o wsparcie Polski

31.08.2023 12:55
Republikański kongresmen Chris Smith po zapoznaniu się z Raportem o stratach wojennych RP zaapelował do władz USA o wsparcie polskich dążeń do uzyskania reparacji wojennych od Niemiec - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk. - To bardzo ważny głos w międzynarodowej debacie o odpowiedzialności Niemiec za skutki II Wojny Światowej - przekazał.
Zniszczona Warszawa
Zniszczona WarszawaNarodowe Archwium Cyfrowe

Chris Smith to przewodniczący podkomisji Izby Reprezentantów ds. globalnych praw człowieka i współprzewodniczący polsko-amerykańskiego zespołu parlamentarnego w Kongresie USA. Na swojej stronie internetowej opublikował oświadczenie, w którym podkreślił, jak wielkie były straty wojenne Polski.


Wskazuje na śmierć ponad 5 milionów polskich obywateli, zniszczenie 80 proc. Warszawy oraz kradzież i zniszczenie aktywów banków i firm ubezpieczeniowych. "Nie może być tak, że Polska - kraj, który najbardziej ucierpiał pod nazistowskimi Niemcami - będzie jednym z tych, które otrzymają najmniejszą rekompensatę" - dodał.

Nie jest za późno na reparacje

Zaznaczył, że Polska nigdy nie otrzymała reparacji od Niemiec i zwrócił uwagę, że nie jest na to za późno. "Republika Federalna Niemiec zaakceptowała postanowienia konferencji poczdamskiej o obowiązku zapłaty odszkodowań i obowiązek ten nie wygasł" - napisał.

Zwrócił też uwagę, że Niemcy obecnie wypłacają odszkodowania ofiarom i prowadzą negocjacje dotyczące programów wspierających poszkodowanych. "Fakt, że rząd niemiecki tak czyni, a mimo to odmawia nawet podjęcia rozmów z Polską, jest niewytłumaczalny" - dodaje republikański kongresmen.

Chris Smith zasiada w Izbie Reprezentantów od 1980 roku - jest jednym z deputowanych o najdłuższym stażu w Kongresie. Reprezentuje 4. okręg w New Jersey.

IAR/dad

Polska będzie miała więcej czołgów niż europejskie potęgi razem wzięte? Były urzędnik NATO: to możliwe

31.08.2023 10:24
Były wieloletni wysokiej rangi urzędnik Kwatery Głównej NATO Jamie Shea podkreślił, że wysiłki Polski, aby rozbudować konwencjonalną obronę lądową i powietrzną, są jak najbardziej uzasadnione. W jego ocenie już wkrótce nasz kraj może mieć więcej czołgów niż potęgi zachodniej Europy razem wzięte.

Litwa obchodzi 30. rocznicę opuszczenia kraju przez rosyjskich żołnierzy

31.08.2023 11:43
Dzisiaj Litwa obchodzi 30. rocznicę wyjścia wojsk rosyjskich z terytorium kraju. Wieczorem z tej okazji w Wilnie odbędzie się uroczysty koncert.

Import produktów rolnych z Ukrainy. Polska chce przedłużyć embargo

31.08.2023 12:20
Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia, że Polska i inne kraje przyfrontowe będą ubiegać się o przedłużenie do końca roku unijnego zakazu wwozu produktów rolnych z Ukrainy. Obecny zakaz obowiązuje do 15 września, a przez nasz kraj odbywa się jedynie tranzyt.