Redakcja Polska

Joanna Wajda nową dyrektorką Instytutu Polskiego w Paryżu

15.09.2023 11:50
Zmiana kierownictwa w Instytucie Polskim w Paryżu. Na początku września nową dyrektorką placówki została Joanna Wajda - była dziennikarka TVP i wicedyrektorka departamentu dyplomacji publicznej kulturalnej w MSZ. W rozmowie z Polskim Radiem nowa szefowa Instytutu przedstawiła wizję swojej pracy i plany na nowy sezon kulturalny.
Joanna Wajda
Joanna WajdaŹródło: Zrzut Ekranu/Youtube/IFrancja

Joanna Wajda zapowiada wzmocnienie działalności paryskiego Instytutu Polskiego. - Chcemy, żeby nasze działania były uszyte na miarę, żeby odpowiadały gustom i zainteresowaniom Francuzów. Nie wszystko ich zainteresuje, mamy tego świadomość, ale na pewno chcemy być obecni na dużych wydarzeniach, które ściągają szeroką publiczność francuską, bo właśnie wtedy jest szansa na to, żebyśmy mogli się przebić z naszą ofertą i mogli o niej opowiedzieć - tłumaczy nowa dyrektorka Instytutu.

Wśród ważnych wydarzeń nowego sezonu kulturalnego będzie między innymi festiwal polskich filmów "Kinopolska", który odbędzie się pod koniec września w Paryżu. - Wiele mamy w planach. W przyszłym roku będą igrzyska olimpijskie w Paryżu, więc już nad tym pracujemy, i projektujemy działania - zapewnia rozmówczyni Polskiego Radia.

Duże zmiany szykują się też w siedzibie Instytutu, która przechodzi obecnie generalny remont. - Nasza instytucja bardzo się zmieni. Będzie spektakularna, wyjątkowa. Kino, ekspozycja, sala wystaw, koncerty - to będzie bardzo ciekawa przestrzeń. To będzie taki Instytut Polski, jakiego jeszcze nie było - stwierdza Joanna Wajda. Szacuje się, że remont paryskiego Instytut potrwa kilkanaście miesięcy.

Instytut Polski w Paryżu działa od 34 lat. Jego siedziba znajduje się w 8. dzielnicy Paryża - w jednym z najbardziej ekskluzywnych rejonów francuskiej stolicy.

IAR/dad

Marszałek Elżbieta Witek z wizytą w Rzymie. Spotkała się z włoską Polonią

14.09.2023 08:00
Od spotkania z włoską Polonią marszałek Sejmu Elżbieta Witek rozpoczęła trzydniową wizytę w Rzymie. Przewodnicząca niższej izby polskiego parlamentu dziękowała rodakom za podtrzymywanie narodowej tożsamości, pielęgnowanie kultury i dumy z bycia Polakiem.

Litewski poeta Tomas Venclova z Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Zbigniewa Herberta

14.09.2023 11:29
Litewski poeta i tłumacz, obrońca praw człowieka, znany dysydent z czasów sowieckich - Tomas Venclova odebrał Międzynarodową Nagrodę Literacką imienia Zbigniewa Herberta. Uroczystość odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie. Nagroda przyznawana jest od dziesięciu lat za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości polskiego poety.

"Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej". Uroczysta premiera filmu w Rzymie

15.09.2023 09:51
W rzymskiej Bazylice św. Piotra w Okowach odbyła się premiera filmu TVP Polonia "Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej". Obecna na premierze marszałek Sejmu Elżbieta Witek podkreślała, że błogosławiona rodzina Ulmów to symbol prawdziwej miłości do drugiego człowieka.