Redakcja Polska

Irlandia uczciła polską niepodległość. Most Becketa podświetlony na biało-czerwono

12.11.2023 10:27
Most im. Samuela Becketta w Dublinie w sobotę wieczorem został podświetlony na biało-czerwono. W ten sposób władze irlandzkiej stolicy uczciły obchodzone tego dnia przez Polaków Narodowe Święto Niepodległości.
Irlandczycy uczcili 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
Irlandczycy uczcili 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległościtwitter.com/PLinIreland

Most im. Samuela Becketta jest najbardziej charakterystycznym z 24 mostów na rzece Liffey w Dublinie - ma kształt harfy, która jest narodowym symbolem Irlandii. Z kolei jego patronem jest najsłynniejszy dramaturg irlandzki i laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Irlandia uczciła polską niepodległość

Liczący 123 metry długości most został zaprojektowany przez znanego hiszpańskiego architekta Santiago Calatravę. Został oddany do użytku w 2009 r., co czyni go drugim najmłodszym mostem w Dublinie.

Z kolei w niedzielę w południe w Dublinie już po raz czwarty odbędzie się polski Bieg Niepodległości.

Według wyników przeprowadzonego w kwietniu 2022 r. spisu powszechnego, w Irlandii mieszkało wówczas 93,7 tys. Polaków i stanowili oni największą grupę cudzoziemców w tym kraju.


PAP/IAR/dad

We Lwowie uczczono 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Syreny w trakcie uroczystości

11.11.2023 15:23
We Lwowie uczczono 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Pierwsza część uroczystości odbyła się w katedrze łacińskiej, a druga na Cmentarzu Obrońców Lwowa. W czasie obchodów Święta Niepodległości zabrzmiał alarm powietrzny.

Praga: pierwszoklasiści ze Szkoły Polskiej zostali pasowani na uczniów

11.11.2023 15:14
Ponad dwadzieścioro pierwszoklasistów ze Szkoły Polskiej w Pradze zostało dziś pasowanych na uczniów. Zorganizowana w Narodowe Święto Niepodległości uroczystość odbyła się w polskiej ambasadzie w stolicy Czech.

Polacy w Berlinie uczcili narodowe święto Biegiem Niepodległości

11.11.2023 16:58
Przypadające w sobotę Narodowe Święto Niepodległości Ambasada RP w Berlinie uczciła Biegiem Niepodległości, który wystartował spod budowanego w pobliżu Bramy Brandenburskiej na reprezentacyjnej alei Unter den Linden nowego gmachu polskiej placówki dyplomatycznej.