Redakcja Polska

Bardzo wysokie wyniki polskich uczniów w Międzynarodowym Badaniu ICCS 2022

28.11.2023 12:01
Polscy uczniowie znaleźli się w czołówce krajów pod względem wyników badania wiedzy i rozumienia kwestii obywatelskich. Instytut Badań Edukacyjnych przedstawił rezultaty najnowszego Międzynarodowego Badania Kompetencji Obywatelskich ICCS 2022. ICCS jest największym badaniem porównawczym dotyczącym edukacji obywatelskiej. Uczestniczą w nim uczniowie ósmych klas, a także ich nauczyciele i dyrektorzy szkół.
W rankingu polska młodzież znalazła się na trzecim miejscu, za Tajwanem i Szwecją.
W rankingu polska młodzież znalazła się na trzecim miejscu, za Tajwanem i Szwecją. Shutterstock/Ground Picture

Kierowniczka ICCS 2022 w Polsce Olga Wasilewska mówi, że nasza młodzież znalazła się na trzecim miejscu, za Tajwanem i Szwecją. - Młodzież dobrze się odnajduje w obszarach treści związanych z funkcjonowaniem systemu demokratycznego, informacją na temat instytucji, wartości obywatelskich. Są one im dobrze znane - dodaje.

Badanie sprawdza też postawy obywatelskie ósmoklasistów. Tu polscy uczniowie wyróżnili się na tle rówieśników brakiem zaufania do instytucji publicznych. Zastępca dyrektora IBE Paweł Gondek mówi, że wynika to właśnie z dużej wiedzy obywatelskiej. - To są naczynia połączone, dlatego, że jeżeli mamy większą wiedzę o tym jak funkcjonuje demokracja, jak funkcjonują systemy polityczne, to automatycznie nabiera się pewnej ostrożności. Z tą ostrożnością w świecie młodych ludzi wiąże się to, że mają mniejsze zaufanie, czy brak zaufania do pewnych postaw, pewnych instytucji - podkreśla.

W najnowszym badaniu wzięło udział 20 krajów, między innymi Norwegia, Włochy, Hiszpania, Francja i Rumunia.


IAR/dad

Polscy żołnierze na misji w Rumunii. "Na obczyźnie żołądek przypomina o domu"

26.11.2023 13:42
Do zajęć polskiego żołnierza na misji w Rumunii należą "szkolenie, szkolenie i jeszcze raz szkolenie" - mówią polscy wojskowi z kontyngentu w Krajowej. Na poligonach dominuje język angielski, który "nie jest już językiem obcym".

Porzucone bagaże, awantury na pokładach. Od początku roku kilkaset interwencji służb na lotniskach

26.11.2023 14:59
Od początku roku funkcjonariusze Straży Granicznej przeprowadzili ponad 370 interwencji wobec osób zachowujących się niezgodnie z przepisami na pokładach samolotów lub w portach lotniczych oraz ponad 180 interwencji dotyczących pozostawionego bez opieki bagażu - przekazała rzeczniczka SG kpt. Anna Michalska.

Zdecydowana większość Polaków uważa, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski

27.11.2023 13:48
O 7 pkt proc. wzrósł od października odsetek Polaków uważających, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski; pogląd taki wyraża 74 proc. ankietowanych, przeciwnego zdania jest 19 proc. badanych - wynika z listopadowego sondażu CBOS.