Redakcja Polska

Arkadiusz Mularczyk: Polonia wraca do korzeni, żyjemy w najlepszym czasie dla Polski

01.12.2023 17:05
- Żyjemy w najlepszym dla Polski czasie, w czasie pokoju, nie musimy walczyć o niepodległość, jak poprzednie pokolenia. Polonia francuska jest niezwykle dumna z Polski i wraca do swoich korzeni - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk na spotkaniu z francuską Polonią w ambasadzie RP w Paryżu.
Spotkanie z francuską Polonią
Spotkanie z francuską PoloniąŹródło: X/Ambasada RP we Francji (@PLenFrance

- Nie ma drugiego takiego narodu, który miałby tak trudną historię i tyle dokonał i zdołała przetrwać - powiedział Arkadiusz Mularczyk, podkreślając, że "przedstawiciele Polonii w Paryżu są ambasadorami Polski".

Podczas spotkania z Polonią, prowadzonego przez francusko-polską aktorkę Elisabeth Dudę, zaprezentowany został film krótkometrażowy pt. "Moje polskie korzenie" Mony Mil, nakręcony na zlecenie ambasady RP, który pokazał historię wybitnych Polaków we Francji i w Monako, którzy po latach zdecydowali się wrócić do swoich korzeni, do polskości.

Bohaterowie filmu: lekarz, dziennikarz, bankowiec, inżynier środowiska i pracownik francuskiego ministerstwa sportu - po odkryciu Polski na nowo - zaczynają się z ojczyzną swoich przodków coraz bardziej związywać, uzyskując również polskie obywatelstwo.

Podczas debaty o roli Polonii w historii i gospodarce francuskiej, prof. Iwona Pugacewicz, wykładowca na Sorbonie oraz Uniwersytecie Warszawskim, specjalizująca się w Wielkiej Emigracji, przypomniała rolę tej ważnej fali migracyjnej tworzącej instytucje polskości we Francji.

Historyk polskiej literatury i kultury prof. Paweł Rodak zauważył, jak historia i dokonania Wielkiej Emigracji są dobrze udokumentowane w literaturze, dziennikach, listach i pamiętnikach, zaś lekarz i ekspert od polskiej Polonii dr Thaddee-Albert Grzesiak przedstawił barwną historię swojej rodziny, związanej zarówno z Francją, jak i Polską.


PAP/dad

Polscy pionierzy i pionierki - o nich uczą się dzieci na warsztatach w Wiedniu

01.12.2023 12:19
Dzieci i młodzież to coraz liczniejsza grupa gości Instytutu Polskiego w Wiedniu. Przygotowana została dla nich specjalna oferta - cykl wydarzeń dedykowanych polskim pionierom i odkrywcom, które poprzez zabawę i eksperymentowanie zapraszają do wspólnej nauki i odkrywania Polski.

IPN przedstawił nazwiska kolejnych ofiar totalitaryzmów

01.12.2023 14:36
Rodziny 20 ofiar totalitaryzmów otrzymały noty identyfikacyjne. Uroczystość przedstawienia nazwisk osób zamordowanych przez sowietów, Niemców i komunistyczne władze PRLu odbyła się w Belwederze. Szczątki tych osób zostały odnalezione i zidentyfikowane w ramach działań prowadzonych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.

Za tydzień ostateczne zatwierdzenie 5-miliardowej zaliczki dla Polski ze zmienionego KPO

01.12.2023 16:47
Zatwierdzenie zaliczki w wysokości ponad 5 miliardów euro dla Polski ze zmienionego Krajowego Planu Odbudowy wpisano do programu spotkania ministrów finansów unijnych krajów za tydzień w piątek. Ustaliła to brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.