Redakcja Polska

Białoruś: ksiądz Henryk Okołotowicz przebywa w areszcie KGB

07.12.2023 14:32
Mija 20 dni od zatrzymania księdza Henryka Okołotowicza, który jest przetrzymywany w więzieniu KGB w Mińsku. Według ustawodawstwa białoruskiego oznacza to, że zatrzymanemu zostały postawione zarzuty o "szpiegostwo" i "zdradę stanu". Władze nie podają jednak żadnych informacji na ten temat - donosi portal katolik.life.
Parafia św. Józefa w Wołożynie
Parafia św. Józefa w Wołożynie Fot.: Valmond / Shutterstock

Wraz z księdzem Henrykiem Okołotowiczem, proboszczem parafii katolickiej w Wołożynie w obwodzie mińskim, aresztowano także gospodynię od 20 lat pracującą na plebanii. Funkcjonariusze KGB nie pozwolili księdzu na pomoc prawną wybranego przez niego adwokata, przesłuchują duchownego w obecności obrońcy wyznaczonego z urzędu.

Kapłan przebywa w celi bez ciepłych ubrań, których przekazania odmówiła administracja więzienna. Nie pozwolono także na przesłanie mu do celi jedzenia od parafian. Wyjątek zrobiono tylko dla bielizny, środków higieny oraz lekarstw, które powinien zażywać 64-letni kapłan, cierpiący na dolegliwości kardiologiczne.

Ksiądz Henryk Okołotowicz urodził się w 1960 roku w Nowej Myszy koło Baranowicz na Białorusi w polskiej rodzinie katolickiej. Pracował w Mohylewie, Homlu, Bobrujsku, Dzierżyńsku i Zasławiu.IAR/dad

Litwa: Związek Tłumaczy Literatury uhonorował Instytut Polski w Wilnie

06.12.2023 17:33
W wileńskim Ratuszu odbyła się ceremonia, podczas której Instytut Polski w Wilnie został uhonorowany przez Litewski Związek Tłumaczy Literatury. Wyróżnienie o nazwie "Nagroda Przyjaciół" przyznawane jest od 2007 roku.

Inspiracje Matejką w Pałacu Prezydenckim. Pierwsza dama i krakowscy licealiści udekorowali choinkę

07.12.2023 11:46
Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, wspólnie z uczniami liceum plastycznego w Krakowie, udekorowała choinkę w Pałacu Prezydenckim. Kolorystyka dekoracji świątecznych to barwy narodowe: biało–czerwone, a także symbolizujące Kraków: biało–niebieskie i złote.

Tydzień Filmu Polskiego w Macedonii Północnej. Dzieła Skolimowskiego wśród prezentowanych obrazów

07.12.2023 12:47
W Macedonii Północnej rozpoczął się Tydzień Filmu Polskiego. Odbywająca się w Skopje impreza jest przeglądem twórczości Jerzego Skolimowskiego.