Redakcja Polska

Litwa: Związek Tłumaczy Literatury uhonorował Instytut Polski w Wilnie

06.12.2023 17:33
W wileńskim Ratuszu odbyła się ceremonia, podczas której Instytut Polski w Wilnie został uhonorowany przez Litewski Związek Tłumaczy Literatury. Wyróżnienie o nazwie "Nagroda Przyjaciół" przyznawane jest od 2007 roku.
Audio
  • Z wicedyrektorem Instytutu Polskiego w Wilnie Mateuszem Jakubiakiem, rozmawiał Kamil Zalewski [posłuchaj]
Związek Tłumaczy literatury uhonorował Instytut Polski w Wilnie
Związek Tłumaczy literatury uhonorował Instytut Polski w WilnieFoto: Instytut Polski w Wilnie

Nagrodę odebrał wicedyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Mateusz Jakubiak. Jak mówi, wyróżnienie jest o tyle wyjątkowe, ponieważ przyznawane jest raz do roku dla jednej instytucji lub osoby fizycznej.

"My w swojej działalności wydaliśmy około 30 pozycji. Polskie książki przetłumaczone na język litewski, są coraz bardziej na Litwie zauważalne" - zwraca uwagę Mateusz Jakubiak.

Wicedyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie przypomina też, że Litewski Związek Tłumaczy Literatury zwrócił też uwagę na to, że nasza placówka kulturalna na Litwie odznacza tłumaczy polskimi orderami i medalami oraz organizuje konkursy dla osób zajmujących się przekładami.

"Zauważono też tę inną naszą działalność czyli wyróżnienia i nagrody dla tłumaczy. Organizujemy też w Polsce wizyty, aby ta współpraca na polu kulturalnym coraz bardziej się zacieśniała" - dodaje wicedyrektor. Polska placówka od lat organizuje też Międzynarodowy Dzień Tłumacza, który "ma rzucić światło na te osoby, które poprzez swoją ciężką pracę, znoszą bariery językowe", dzięki czemu umożliwiają poznanie i pokochanie kultur innych narodów.

wicedyrektorem Instytutu Polskiego w Wilnie Mateuszem Jakubiakiem, rozmawiał Kamil Zalewski.

"Sztuka widzenia. Nowosielski i inni" to najnowsza wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie

05.12.2023 13:08
W kończącym się roku wielkiego artysty i w stulecie jego urodzin organizatorzy ekspozycji przedstawiają twórczość Jerzego Nowosielskiego w szerszym kontekście sztuki polskiej drugiej połowy XX w.

Jadwiga Jankowska-Cieślak i Leon Charewicz otrzymali "Wielkie Splendory" - najważniejsze nagrody Teatru Polskiego Radia

05.12.2023 19:45
Tradycyjnie w pierwszy poniedziałek grudnia Teatr Polskiego Radia nagrodził artystów za wybitne kreacje w słuchowiskach radiowych oraz wkład w rozwój radia artystycznego.Tegoroczna gala odbyła się w Studiu S-2 Polskiego Radia w Warszawie.

Polonez został wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO

06.12.2023 09:21
Taniec polonez został wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych. Międzyrządowy Komitet do spraw Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO podczas odbywającej się w Botswanie 18. sesji zaakceptował wniosek Polski. - Ten taniec jest charakterystycznym elementem polskiej kultury, odzwierciedla wiele naszych cech narodowych - mówi dyrektor Teatru Tańca UW "Warszawianka" Jan Łosakiewicz.

"Sąd Ostateczny. Rzecz o Karolinie Lanckorońskiej". Poruszający spektakl o heroicznej postawie polskiej arystokratki

06.12.2023 14:07
"Sąd Ostateczny. Rzecz o Karolinie Lanckorońskiej" to opowieść o niezłomnym i bezkompromisowym dążeniu prof. Karoliny Lanckorońskiej do odkrycia i upowszechnienia prawdy o wstrząsającej zbrodni – zamordowaniu profesorów lwowskich w 1941 roku.