Redakcja Polska

Tydzień Filmu Polskiego w Macedonii Północnej. Dzieła Skolimowskiego wśród prezentowanych obrazów

07.12.2023 12:47
W Macedonii Północnej rozpoczął się Tydzień Filmu Polskiego. Odbywająca się w Skopje impreza jest przeglądem twórczości Jerzego Skolimowskiego.
Kadr z filmu IO w reż. Jerzego Skolimowskiego.
Kadr z filmu "IO" w reż. Jerzego Skolimowskiego. Źródło: Youtube/Zwiastun filmu

Pierwszym prezentowanym obrazem polskiego reżysera, jest zdobywca nagrody jury w Cannes film "IO". Do niedzieli, w ramach Tygodnia Filmu Polskiego, będzie można obejrzeć też kilka starszych filmów z ponad sześćdziesięcioletniej kariery reżysera. Trzy z nich pochodzą z lat 60-tych, kiedy Skolimowski zwiastował nowe tendencje estetyczne w polskim kinie.

Na uwagę zasługuje również ostatni film, który będzie wyświetlany w Skopje. To "Ręce do góry", opowiadający o stalinowskim ciężarze przeszłości Polski. Obraz powstał w 1967 roku, ale przez cenzurę został wstrzymany do lat osiemdziesiątych.

Organizatorzy przeglądu chcą pokazać macedońskim widzom, że Jerzy Skolimowski ciągle ma coś do przekazania w swoich filmach.

IAR/dad

156 lat temu urodził się Józef Piłsudski, marszałek Polski, Naczelnik Państwa i Wódz Naczelny Wojska Polskiego

05.12.2023 12:24
Mąż stanu, polityk, twórca Legionów, architekt niepodległości i zwycięski wódz wojny polsko-bolszewickiej położył wielkie zasługi dla odbudowy niepodległej Polski, wszedł do panteonu bohaterów narodowych.  

"Sztuka widzenia. Nowosielski i inni" to najnowsza wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie

05.12.2023 13:08
W kończącym się roku wielkiego artysty i w stulecie jego urodzin organizatorzy ekspozycji przedstawiają twórczość Jerzego Nowosielskiego w szerszym kontekście sztuki polskiej drugiej połowy XX w.

Jadwiga Jankowska-Cieślak i Leon Charewicz otrzymali "Wielkie Splendory" - najważniejsze nagrody Teatru Polskiego Radia

05.12.2023 19:45
Tradycyjnie w pierwszy poniedziałek grudnia Teatr Polskiego Radia nagrodził artystów za wybitne kreacje w słuchowiskach radiowych oraz wkład w rozwój radia artystycznego.Tegoroczna gala odbyła się w Studiu S-2 Polskiego Radia w Warszawie.

Mikołajki w Pałacu Prezydenckim. Pierwsza dama świętowała wspólnie z najmłodszymi

06.12.2023 16:52
Z okazji przypadających 6 grudnia mikołajek pierwsza dama Agata Kornhauser–Duda spotkała się dziećmi z przedszkoli i szkół w Pałacu Prezydenckim. Była to okazja do przypomnienia tradycji pisania bożonarodzeniowych kartek z życzeniami dla najbliższych - poinformowała Kancelaria Prezydenta.