Redakcja Polska

Przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago stanęła szopka góralska

14.12.2023 14:08
Przy Konsulacie Generalnym Rzeczpospolitej Polskiej w Chicago stanęła szopka w stylu góralskim. Przywieźli ją i zamontowali górale ze Związku Podhalan w Północnej Ameryce.
Góralska szopka przed konsulatem RP w Chicago
Góralska szopka przed konsulatem RP w ChicagoŹródło: Facebook/Związek Podhalan w Ameryce Północnej

Ojciec Dariusz Gaczyński, sekretarz do spraw animacji misyjnej w krakowskiej prowincji franciszkanów, nawiązał do wieloletniej tradycji stawiania szopek bożonarodzeniowych - Jest to taki ważny moment dla nas Franciszkanów, bo obchodzimy 800 lat, gdy po raz pierwszy na świecie zaistniała szopka bożonarodzeniowa. Święty ojciec Franciszek w Greccio przygotował ją, aby uczcić przyjście Pana Boga tutaj na ziemię - powiedział zakonnik. Ojciec Dariusz Gaczyński poświęcił szopkę.

W uroczystości wziął udział także Konsul Generalny RP w Chicago Paweł Zyzak oraz konsul Malwina Garyga. Paweł Zyzak wyraził nadzieję, że inicjatywa ta przyniesie wiele dobra dla odwiedzających, a poświęcona szopka będzie miała jeszcze większą moc w czasie zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. - Przed szopką zatrzymują się samochody, przechodnie, klienci, którzy odwiedzają konsulat, goście którzy odwiedzają Konsula Generalnego i podziwiają! - powiedział Paweł Zyzak.

Ojciec Dariusz Gaczyński przypomniał, że do 2 lutego 2024 roku można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, nawiedzając franciszkańskie świątynie i modląc się przed żłóbkiem.

IAR/dad

Węgry: polonijne dzieci przystroiły choinkę w polskiej ambasadzie

08.12.2023 10:13
Dzieci z dwóch polskich szkół działających na Węgrzech odwiedziły dziś polską ambasadę w Budapeszcie. Powód zaproszenia ich przez ambasadora Sebastiana Kęćka był bardzo ważny - dzieci przystroiły żywą choinkę w budynku polskiego przedstawicielstwa w tym kraju.

Litwa: Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą laureatem nagrody prezydenta Litwy

09.12.2023 16:56
Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą jednym z laureatów nagrody prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy. W Pałacu Prezydenckim w Wilnie odbyła się uroczysta gala pod nazwą "Potęga Litwy".

Węgry: Polonia zaangażowała się w akcję charytatywną. Zebrano wiele ubrań i zabawek dla dzieci w potrzebie

10.12.2023 16:57
Polonia na Węgrzech we współpracy z ambasadą RP i Instytutem Polskim w Budapeszcie zaangażowała się w akcję charytatywną dla najbardziej potrzebujących, w szczególności dzieci. W stolicy Węgier miały miejsce polonijne spotkania świąteczne, w ramach których promowano też polskie produkty i kulturę.

Międzynarodowy Łukasiewicz - zróbmy to razem! III edycja Konferencji z Polonią

11.12.2023 14:34
Już 20 grudnia odbędzie się kolejna edycja Konferencji z Polonią. To wyjątkowe wydarzenie dla naukowców z różnych zakątków świata. To okazja do integracji, wymiany doświadczeń i nawiązania współpracy. Specjaliści z 22 instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz z najważniejszych ośrodków badawczych na świecie porozmawiają o tym, jak powinna wyglądać doskonała nauka w Polsce.