Redakcja Polska

Święta Wielkiej Nocy ważne dla Polaków na całym świecie

31.03.2024 14:00
Polskie tradycje i obyczaje wielkanocne są wciąż kultywowane, a na świątecznych stołach w rodzinach polonijnych pojawiają się bardzo często żurek, biała kiełbasa i – oczywiście – jajka pod każdą postacią.  
Audio
  • O różnicach między Wielkanocą w Polsce i we Włoszech mówi Karol Paolicelli [posłuchaj]
  • Polska Wielkanoc w Gruzji - opowieść Justyny Mielnikiewicz [posłuchaj]
Święta Wielkiej Nocy ważne dla Polaków w kraju i za granicą
Święta Wielkiej Nocy ważne dla Polaków w kraju i za granicąFoto: Foto: Ewa Plisiecka

Świąteczne tradycje różnią się. W różnych krajach Święta Wielkiej Nocy obchodzone są nieco inaczej, ale na pewno Wielkanoc dla katolików jest chwilą jedności i radości. Dla środowisk polonijnych to także moment zjednoczenia i zarazem okazja do integracji. Tak jak w Polsce, nasi rodacy za granicą dzielą się jajkiem, składają sobie życzenia, a na stołach pojawiają się tradycyjne świąteczne potrawy.

Jak w Gruzji zdobyć chrzan, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie wielkanocnego śniadania? M.in. o tym opowiada Justyna Mielnikiewicz, Polka od 20 lat mieszkająca w tym kraju.

Natomiast o różnicach między Świętami Wielkiej Nocy w Polsce i we Włoszech – na przykład o czekoladowych jajkach, rozdawanych w Italii przyjaciołom – mówi Karol Paolicelli z rodziny polsko-włoskiej.  

Z gośćmi Polskiego Radia dla Zagranicy rozmawia Ewa Plisiecka.

Szkoci z podziwem patrzą na polskie tradycje wielkanocne

31.03.2024 09:00
Ksiądz Piotr Krakowiak w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy opowiada o tradycjach i nastrojach jakie panują w polonijnych domach w Szkocji.

Święta Wielkiej Nocy w polskiej tradycji i kulturze kulinarnej

30.03.2024 09:00
Wielkanoc kończy okres Wielkiego Postu. To długo wyczekiwany czas rodzinnego ciepła i miłości. Święta Wielkanocne obfitują w tradycje oraz zwyczaje ludowe i choć część z nich niestety zanikła, to wiele nadal jest kultywowanych. 

Wielkanocne życzenia od pary prezydenckiej dla Polaków w kraju i zagranicą

31.03.2024 10:49
Wszystkim rodakom w kraju i zagranicą życzymy, by święta Wielkiej Nocy były źródłem optymizmu i siły. Życzymy państwu ciepłych i rodzinnych świąt wypełnionych wzajemnym szacunkiem i wiosennym słońcem - powiedział prezydent Andrzej Duda, składając wraz z małżonką życzenia świąteczne.