Redakcja Polska

Odgłosy wojny odtwarzane przez uchodźców z Ukrainy – wstrząsające filmy w Pawilonie Polskim w Wenecji

18.04.2024 14:00
Instalacja wideo zrealizowana przez ukraiński kolektyw Open Group pt. „Powtarzajcie za mną II” będzie pokazana w Pawilonie Polskim na tegorocznym Biennale. Prezentowane prace powstały w 2022 i w 2024 roku.
Audio
  • Rozmowa Ewy Plisieckiej z Martą Czyż, kuratorką wystawy w Polskim Pawilonie w Wenecji [posłuchaj]
Marta Czyż, kuratorka wystawy w Polskim Pawilonie podczas tegorocznego Biennale w Wenecji
Marta Czyż, kuratorka wystawy w Polskim Pawilonie podczas tegorocznego Biennale w WenecjiFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Aby przybliżyć widzom doświadczenie bycia świadkiem wojny w Ukrainie, twórcy wykorzystują formułę karaoke – popularnej rozrywki muzycznej wywodzącej się z Japonii. W tym przypadku akompaniamentem nie są jednak znane przeboje, ale wystrzały, kanonady, wycie i eksplozje, a teksty to opisy śmiercionośnej broni. To ścieżka dźwiękowa wojny, którą próbują odtworzyć jej świadkowie.

- Hasło tegorocznej Międzynarodowej Wystawy Sztuki - La Biennale di Venezia, której kuratorem jest Adriano Pedrosa - brzmi „Obcokrajowcy są wszędzie”, dlatego naturalną odpowiedzią było dla mnie zaproszenie do współpracy ukraińskich artystów z projektem, w którym biorą udział osoby uchodźcze z Ukrainy – powiedziała kuratorka Marta Czyż, współpracująca z kolektywem Open Group i kuratorka wystawy w Pawilonie Polskim. Bohaterowie filmów „Powtarzajcie za mną 2022” i „Powtarzajcie za mną 2024” to cywilni uchodźcy wojenni, którzy opowiadają o wojnie zapamiętanymi i odtwarzanymi przez siebie dźwiękami śmiercionośnej broni, a następnie zapraszają publiczność do ich powtórzenia.

Wystawa „Powtarzajcie za mną II” ukazuje wojnę jako doświadczenie zbiorowe, niezależne od wieku, pochodzenia, statusu zawodowego i społecznego, oddając głos świadkom i zwracając uwagę na indywidualne przeżywanie katastrofy – wyjaśniła Marta Czyż. - Do Pawilonu Polskiego będzie prowadził ciemny korytarz, a po jego obu stronach neonowe napisy będą zapowiadały dwie części wideo z 2022 i z 2024 roku – tłumaczy kuratorka.

Zestawienie ze sobą prac z 2022 i 2024 roku pokazuje ciągłość pamięci, a także zmiany sytuacji uchodźców. Pierwsze wideo zostało nakręcone w obozie dla tzw. wewnętrznych uchodźców pod Lwowem. Druga praca była realizowana poza Ukrainą, w miejscach, które dla uczestników są bezpieczne, np. w takich miastach jak Wrocław, Wiedeń i Nowy Jork.

Polskie Radio dla Zagranicy jest patronem medialnym Międzynarodowej Wystawy Sztuki - La Biennale di Venezia.

Wystawa „Ukraina. Pod innym niebem” w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

14.11.2022 10:29
To prezentacja prace ukraińskich artystów, będących ich reakcją na rosyjską agresję. To największa wystawa współczesnej sztuki ukraińskiej, reagującej na wojnę i barbarzyński atak Rosji.  

Wystawy ukraińskich artystów w kontekście wojny na Ukrainie na Zamku Ujazdowskim w Warszawie

20.02.2023 13:46
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski prezentowało w ciągu minionego roku wystawy „Ukraina. Pod innym niebem” oraz „Dzień zwycięstwa” a także wystawę projektu artystycznego ArtArmor. To artystyczne reakcje na rosyjską agresję.    

„Geniusz Lwowa. Lwów jako ośrodek sztuki i jego kolekcje artystyczne”. Wystawa na Zamku Królewskim

22.10.2023 19:13
Na Zamku Królewskim w Warszawie można zobaczyć blisko 90 obrazów od XVI do XX wieku włącznie oraz rzeźby z XVI wieku i z okresu rokoko, arcydzieła artystów tej miary co Grottger, Malczewski, Matejko czy Siemiradzki.