Redakcja Polska

Białoruś: w Grodnie odsłonięto tablicę pamiątkową na budynku więzienia bez wzmianki o polskich ofiarach

20.06.2024 17:26
W Grodnie, w zachodniej części Białorusi, na budynku więzienia numer 1 została odsłonięta tablica upamiętniająca "ofiary ludobójstwa narodu białoruskiego" podczas okupacji niemieckiej w latach 1941-44. Na tablicy nie ma wzmianki o polskich patriotach więzionych i zabitych tam przez hitlerowców, a przez radzieckie NKWD po 17 września 1939 roku i w końcowym okresie wojny. Do tej pory w Grodnie nie ma żadnego pomnika polskich bohaterów i ofiar bitwy o miasto podczas Wojny Obronnej oraz walki podziemnej z okupantem rosyjskim i niemieckim.
Budynek milicji w Grodnie
Budynek milicji w GrodnieZwiązek Polaków na Białorusi/Facebook

Ceremonię odsłonięcia tablicy prowadził generał Jurij Karajew, doradca Aleksandra Łukaszenki, a podczas protestów społecznych po sfałszowanych wyborach prezydenckich w 2020 roku minister spraw wewnętrznych Białorusi. Na rozkaz generała Karajewa milicja strzelała do manifestantów i torturowała aresztowanych. W ceremonii uczestniczyli także funkcjonariusze prokuratury i ochrony więziennej, którzy brali aktywny udział w represjach.

Właśnie w tym więzieniu przebywał Andrzej Poczobut, dziennikarz i działacz Związku Polaków na Białorusi, aresztowany w Grodnie trzy lata temu i skazany na 8 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze za swoją działalność społeczną.

IAR/dad

Andrzej Poczobut, działacz mniejszości polskiej więziony na Białorusi, honorowym obywatelem Warszawy

20.06.2024 13:38
Na czwartkowej sesji radni nadali tytuł Honorowego Obywatela Miasta Stołecznego Warszawy pięciu osobom. Wśród nich jest osadzony w kolonii karnej dziennikarz i działacz mniejszości polskiej na Białorusi Andrzej Poczobut.

Wicepremier Ukrainy: bez sojuszu z Polską nie będziemy w stanie wygrać wojny

20.06.2024 13:00
Polacy są naszymi najbliższymi sąsiadami, partnerami i sojusznikami; jestem przekonana, że bez sojuszu z Polską nie będziemy w stanie wygrać wojny z Rosją - powiedziała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk podczas III Forum Odbudowy Ukrainy – PAIH "Integracja – Gospodarka – Partnerstwo" w Kijowie.

Będą kolejne umowy wykonawcze dotyczące południowokoreańskiego uzbrojenia

20.06.2024 16:44
Będą kolejne umowy wykonawcze dotyczące południowokoreańskiego uzbrojenia - poinformował minister obrony narodowej. Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się w podwarszawskiej Nowej Wsi z ministrem obrony Korei Południowej Shin Won-sikiem.