Redakcja Polska

Przed nami XI Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych w Wilnie

16.05.2025 10:37
Po raz jedenasty nauczyciele polonijni oraz eksperci z całego świata spotkają się w Wilnie podczas XI Światowego Zjazdu Nauczycieli Polonijnych. Wydarzenie potrwa od 23 do 25 maja br. Organizatorami są Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli SWP oraz Fundacja Dobroczynności i Pomocy "Dom Kultury Polskiej w Wilnie".
Audio
  • Po raz jedenasty nauczyciele polonijni oraz eksperci z całego świata spotkają się w Wilnie podczas XI Światowego Zjazdu Nauczycieli Polonijnych. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Marii Wieczorkiewicz z Dariuszem Piotrem Bonisławskim, prezesem Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" [posłuchaj]
Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska
Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"materiały prasowe

Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych to prestiżowe forum wymiany doświadczeń, popularyzacji polskiej kultury oraz prezentacji najlepszych praktyk edukacyjnych. Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu "Polacy światu: Nobliści", który promuje dorobek polskich laureatów Nagrody Nobla i ich wkład w rozwój światowej nauki oraz literatury.

Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, zwrócił uwagę, że tegoroczne spotkanie ma charakter jubileuszowy. - Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych w Wilnie rzeczywiście będzie jedenastym spotkaniem, ale jubileuszowym, bowiem to jest już piętnasty rok, kiedy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia Wspólnota Polska zaprasza pedagogów polonijnych i pedagogów polskich, interesujących się tą problematyką do budowania wspólnej platformy wymiany doświadczeń, wsparcia i rozwijania tego, co ważne w edukacji, kulturze i historii - powiedział Dariusz Piotr Bonisławski.

- Wilno będzie takim miejscem, w którym będziemy rozmawiać o literaturze, przede wszystkim o Czesławie Miłoszu i Wisławie Szymborskiej. Wykładowcami będą wybitni specjaliści, jak m.in. profesor Michał Rusinek i profesor Łukasz Tischner z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Będziemy prowadzić warsztaty z naszymi świetnymi trenerami, pokazującymi jak można efektywnie rozmawiać o tych dzisiaj troszeczkę będących w defensywie obszarach, mowa tutaj o poezji, o literaturze. Przy tej okazji będziemy też starali się pokazywać wyjątkowy charakter Ziemi Wileńskiej - dodał prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

- Wileńszczyzna jest miejscem specyficznym na mapie polskości poza granicami kraju. Wśród żyjącej tam polskiej mniejszości odczuwalna jest silna tożsamość kulturowa. Dlatego zwrócimy uwagę na rolę szkół, które co prawda przeżywają co chwilę jakieś wstrząsy, kryzysy związane, a to z demografią, a to z decyzjami władz samorządowych, ale trwają. Jesteśmy przekonani, że obecność polonijnych pedagogów- blisko 200 osób z całego świata - pozwoli nie tylko poznać tę specyfikę, zapoznać się z polską kulturą i edukacją Wileńszczyzny, ale też pokazać tym Polakom, że nie są sami, że są częścią 60 milionowej społeczności - powiedział Dariusz Piotr Bonisławski.

Inicjatorzy projektu promującego dorobek polskich laureatów Nagrody Nobla w tym roku planują jeszcze przybliżyć postaci Władysława Reymonta i Marii Skłodowskiej-Curie. Kolejni laureaci: Henryk Sienkiewicz, Lech Wałęsa i Olga Tokarczuk, ich dorobek i wkład w dziedzictwo światowe, będą omawiani w przyszłym roku, także na Zjeździe Nauczycieli Polonijnych.

Projekt "Polacy Światu. Nobliści", w ramach którego odbywa się tegoroczny, XI Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych, wspierany jest przez grono wyjątkowych ambasadorów, wśród których znaleźli się cenieni przedstawiciele świata kultury, nauki i sztuki. Są nimi: prof. Tomas Venclova - poeta, eseista, tłumacz, wybitny litewski intelektualista polskiego pochodzenia; Mirosław Baka - znany aktor teatralny i filmowy, od lat obecny na polskiej scenie artystycznej; dr hab. Anna Wandtke-Wypych - skrzypaczka, pedagog i profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku, prof. Sergiusz Nawrocki - wybitny lekarz onkolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie; prof. Michał Rusinek - literaturoznawca, pisarz, były sekretarz Wisławy Szymborskiej, Sebastian Wypych - kontrabasista, kompozytor i popularyzator muzyki klasycznej.

Polskie Radio dla Zagranicy jest patronem medialnym wydarzenia.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Marii Wieczorkiewicz z Dariuszem Piotrem Bonisławskim, prezesem Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".


Posłuchaj
12:29 Zjazd Nauczycieli w Wilnie.mp3 Po raz jedenasty nauczyciele polonijni oraz eksperci z całego świata spotkają się w Wilnie podczas XI Światowego Zjazdu Nauczycieli Polonijnych. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Marii Wieczorkiewicz z Dariuszem Piotrem Bonisławskim, prezesem Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" [posłuchaj]

 

Kongres Brazylijski dyskutuje nad utworzeniem narodowej daty upamiętniającej wkład Polaków w rozwój kraju

08.05.2025 16:06
6 maja 2025 roku na Brazylijskim Kongresie Narodowym miało miejsce wydarzenie, które zapisało się na stałe w historii społeczności polskiej w Brazylii. Przy tej okazji odbyło się publiczne przesłuchanie w celu przedstawienia projektu ustawy, która proponuje ustanowienie daty ogólnokrajowej, nawiązującej do społeczności polskiej w Brazylii.

"Język polski w Brazylii jest skarbem narodowym"– twierdzi wiceminister edukacji Joanna Mucha

14.05.2025 14:25
W wywiadzie udzielonym polonijnemu działaczowi z Brazylii dr. Fabricio Wichrowskiemu w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie, wiceminister Joanna Mucha wyraziła podziw, że w Brazylii potomkowie polskich emigrantów z XIX wieku, nadal zachowują język polski w życiu codziennym. Stwierdziła również, że brazylijska wersja języka polskiego – zachowująca charakter języka sprzed dwustu lat – jest prawdziwym skarbem narodowym. Na koniec zaprosiła młodzież z Brazylii do przyjazdu i studiowania w Polsce. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami wywiadu.