Redakcja Polska

Inspiracja i integracja – polonijni pedagodzy spotkali się w Wilnie

26.05.2025 17:43
Nauczyciele polonijni oraz eksperci z całego świata spotkali podczas święta polskiej edukacji, kultury i nauki. Tematem przewodnim tegorocznej edycji byli polscy nobliści.
Audio
  • Rozmowa z wiceprezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Zenką Bańkowską podsumowująca XI Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych w Wilnie [posłuchaj]
Zenka Bańkowska, wiceprezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska
Zenka Bańkowska, wiceprezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Ewa Plisiecka/PRdZ

XI Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych odbył się w dniach od 23 do 25 maja. W programie znalazły się warsztaty dydaktyczne, wizyty studyjne w instytucjach edukacyjnych i kulturalnych, wykłady, a także występy artystów. Uczestnicy wydarzenia zapoznali się też z modelem polskiej edukacji na Litwie oraz odwiedzili polskie szkoły i ośrodki kultury.

W 2010 r. Oddział Warmińsko-Mazurski Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" przygotowywał konferencję metodyczną "Polskość poza granicami Rzeczypospolitej", która przerodziła się w Światowe Zjazdy Nauczycieli Polonijnych. Rokrocznie gromadzą one około 150 pedagogów ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Holandii, Francji, Niemiec, Belgii, Czech, Litwy, Ukrainy, Białorusi, Czarnogóry, Australii, Włoch, Irlandii, Islandii, Norwegii, Szwecji, Łotwy, Estonii, Austrii, Węgier i innych krajów świata. Spotkania te wpisały się już na stałe w kalendarz polonijnego środowiska oświatowego.

Każdego roku zjazdy odbywają się w innym miejscu. W 2024 uczestnicy spotkali się we Włoszech, a głównym celem zjazdu było uczczenie 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino. Tegoroczne spotkanie poświęcone zostało polskim laureatom nagrody Nobla, dla których Wilno stanowiło jedno z ważniejszych miejsc dla rozwoju ich twórczości. W przyszłym roku zjazd odbędzie się w Gdańsku.

Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych to prestiżowe forum wymiany doświadczeń, popularyzacji polskiej kultury oraz prezentacji najlepszych praktyk edukacyjnych.

- To także okazja do wymiany doświadczeń i integracji środowiska – tłumaczy wiceprezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Zenka Bańkowska. O podsumowanie tegorocznego zjazdu poprosiła ją w Wilnie Ewa Plisiecka.

Posłuchaj
07:36 Zjazd w Wilnie (1).mp3 Rozmowa z wiceprezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Zenką Bańkowską podsumowująca XI Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych w Wilnie [posłuchaj]

 

 

Inauguracja kampanii „Polacy Światu. Nobliści” z udziałem polskich nauczycieli z całego świata

24.02.2025 16:45
Inspirujące warsztaty dydaktyczne, spotkania integrujące literaturę z nowoczesnymi metodami edukacji, wykład prof. Michała Rusinka, spacery literackie poświęcone polskim noblistom, koncert muzyki Antoniego Vivaldiego w Operze Krakowskiej, spektakl Teatru Groteska, a także uroczysta gala inaugurująca projekt „Polacy Światu. Nobliści”– to tylko kilka z wydarzeń, które odbędą się w stolicy Małopolski 25-27 lutego, w ramach konferencji „Kraków śladami Szymborskiej i Miłosza”.

"Polonia jest bardzo ważnym partnerem Senatu". Spotkanie z Arturem Kozłowskim

21.03.2025 10:03
- W ostatnim czasie rośnie rola Senatu nie tylko jako opiekuna Polonii i Polaków mieszkających za granicą, ale przede wszystkim partnera Senatu w jego działaniach na rzecz środowisk polonijnych - mówi Artur Kozłowski, dyrektor Biura Polonijnego Senatu RP, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy.

Przed nami XI Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych w Wilnie

16.05.2025 10:37
Po raz jedenasty nauczyciele polonijni oraz eksperci z całego świata spotkają się w Wilnie podczas XI Światowego Zjazdu Nauczycieli Polonijnych. Wydarzenie potrwa od 23 do 25 maja br. Organizatorami są Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli SWP oraz Fundacja Dobroczynności i Pomocy "Dom Kultury Polskiej w Wilnie".