Redakcja Polska

„Nauka w Polsce 2024” – najnowszy raport o stanie polskiej nauki

15.07.2025 18:00
Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy o aktualnym stanie polskiej nauki, osiągnięciach badawczych oraz wyzwaniach, które stoją przed środowiskiem nauki i szkolnictwa wyższego.
Audio
Bartosz Pawlik w studiu PRdZ
Bartosz Pawlik w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Celem raportu przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest dostarczenie rzetelnych informacji na temat rozwoju nauki w Polsce, w tym finansowania badań, innowacji oraz współpracy międzynarodowej. Przedstawia on najważniejsze charakterystyki sfery nauki w Polsce do 2023 roku (tam, gdzie to było możliwe, zaprezentowano również dane z 2024 roku). Zestawiono je także z danymi z poprzednich lat oraz z informacjami z innych państw. Wszystko to pozwala umiejscowić zmiany zachodzące w Polsce na tle szerszych tendencji pojawiających się w omawianej sferze w Europie i na świecie.

- Tak naprawdę poprzez realizację tego raportu chcieliśmy pokazać, że finansowanie nauki w Polsce jest kluczowym elementem, jeśli chcemy budować gospodarkę silną, konkurencyjną i innowacyjną, która jest przede wszystkim oparta na wiedzy – tłumaczy współautor raportu Bartosz Pawlik. Jego zdaniem największym wyzwaniem, przed jakim stoi nauka w Polsce, jest właśnie jej finansowanie. - Gdy popatrzymy na wartości bezwzględne takich wskaźników, jak nakłady krajowe brutto na działalność badawczo-rozwojową, to można powiedzieć, że wszystko rośnie i nauka w Polsce ma się dobrze. Natomiast jeśli popatrzymy na tak zwane wskaźniki intensywności prac badawczo-rozwojowych i odniesiemy je do PKB kraju, okazuje się że Polska jest w tyle państw Europy Zachodnich – alarmuje Bartosz Pawlik.

Z Bartoszem Pawlikiem, współautorem raportu „Nauka w Polsce 2024”, przygotowanym przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy, rozmawia Ewa Plisiecka.

 

 

 

 

Trwa nabór do programu Lektorzy Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. To jeden z kluczowych programów Agencji

20.02.2025 11:52
Do 10 marca Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej prowadzi nabór wniosków o skierowanie lektorów języka polskiego jako obcego do zagranicznych ośrodków akademickich prowadzących lektoraty języka polskiego w roku akademickim 2025/2026.

Wystawa Światowa EXPO 2025 w Japonii wielką szansą na promocję Polski

22.03.2025 16:46
Już teraz redakcja amerykańskiego dziennika „The New York Times” umieściła Pawilon Polski wśród 25 rzeczy, które warto zobaczyć na EXPO 2025. Goście odwiedzający Pawilon Polski będą mogli doświadczyć zmienności polskiego krajobrazu oraz bezpośrednio odczuć wpływ człowieka na jego kształtowanie, nie tylko zmysłem wzroku, ale również słuchu i powonienia. We wnętrzu rozpylany będzie zapach skomponowany z zapachu polskich kwiatów i ziół, natomiast muzykę, z wykorzystaniem motywów twórczości Fryderyka Chopina, napisał Michał Zygmunt, kompozytor i botanik.

Polskie wojsko będzie mieć własny system rozpoznania satelitarnego

21.05.2025 14:59
Dzięki umowie pomiędzy Agencją Uzbrojenia a firmami ICEYE i Wojskowymi Zakładami Łączności nr 1. wojsko zakupi kilka satelitów wraz z pakietem szkoleniowym oraz stworzeniem odpowiedniego systemu, który będzie zbierał, analizował i przesyłał dane zebrane przez satelity na potrzeby wojska.

Sławosz Uznański-Wiśniewski już na Ziemi. Kapsuła Dragon wodowała na Pacyfiku

15.07.2025 12:52
Członkowie misji Ax-4, w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, wrócili we wtorek na Ziemię. Po wodowaniu w Pacyfiku, ok. południa czasu polskiego wyszli z kapsuły Dragon Grace, którą podróżowali z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), na pokład statku ratowniczego MV Shannon.