Redakcja Polska

Konsul RP w Londynie: nowe formalności i wizy dla Polaków po brexicie

02.02.2021 08:00
Brexit i pandemia zmieniły życie mieszkańców Wysp Brytyjskich. Od 1 stycznia 2021 roku nie można bez wizy przyjechać i osiedlić się na Wyspach czy podjąć pracy. Emigranci, którzy mieszkali i pracowali w UK przed 2021 rokiem, mogli wystąpić i uzyskać status osiedleńca.
Audio
  • Z Mateuszem Stąsikiem, konsulem generalnym RP w Londynie, o sytuacji Polaków w Wielkiej Brytanii po brexicie i w czasie pandemii, rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Konsul RP w Londynie: nowe formalności i wizy dla Polaków po brexicie
Konsul RP w Londynie: nowe formalności i wizy dla Polaków po brexicie Foto: Ambasada RP w Londynie

Większość Polaków przebywających na Wyspach dopełniła formalności, spóźnialscy mają czas do końca czerwca 2021 roku - wyjaśnia Mateusz Stąsiek, konsul generalny RP w Londynie. - Status osiedleńca gwarantuje Polakom w Wielkiej Brytanii prawa obywatelskie, dostęp do systemu ubezpieczeń. Coraz częściej również pracodawcy pytają o posiadanie statusu osiedleńczego, weryfikują, czy emigrant przebywa legalnie na terenie Wielkiej Brytanii i czy ma pozwolenie na pracę - dodaje dyplomata.

Gość audycji "Kierunek: Polska" zauważa, że pandemia i narastające obostrzenia sanitarne uderzyły w branże, które Polacy chętnie wybierali jako miejsce pracy: turystykę, gastronomię, usługi. - Wielu rodaków na Wyspach zastanawiało się jak brexit wpłynie na brytyjski rynek pracy i z tego względu zdecydowali się na powrót do kraju. Dziś Polacy, którzy zostali i mierzą się z pandemią na Wyspach, komunikują, że obawiają się o swoje zatrudnienie, niektórzy pracę stracili albo musieli się przebranżowić - podkreśla konsul.

Z Mateuszem Stąsikiem, konsulem generalnym RP w Londynie, o sytuacji Polaków w Wielkiej Brytanii po brexicie i w czasie pandemii, rozmawiała Małgorzata Frydrych.