Redakcja Polska

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Wilna na Litwie i Mościsk na Ukrainie

06.01.2022 18:58
Mędrcy ze Wschodu, którzy tradycyjnie w święto Objawienia Pańskiego wyruszają spod Ostrej Bramy mierzą trzy metry wysokości.
Audio
  • Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Wilna [posłucha]
  • Ukraina: Orszak Trzech Króli w Mościskach [posłuchaj]
Orszak Trzech Króli
Orszak Trzech Króli PAP/Adam Warżawa

Pochód Trzech Króli cieszy się w Wilnie olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców miasta, bez względu na ich narodowość.

W Wilnie Trzej Królowie przeszli na Plac Katedralny, gdzie ustawiona jest szopka i złożyli tam dary. Po pochodzie odbył się koncert kolęd litewskiego chóru. Na Litwie święto Objawienia Pańskiego nie jest dniem wolnym od pracy.  

W święto Objawienia Pańskiego, ulicami Mościsk w obwodzie lwowskim po raz siódmy przeszedł Orszak Trzech Króli. Procesji, z gwiazdą betlejemską, mędrcami z różnych dzielnic miasta oraz parafianami w strojach i koronach, przewodniczył ksiądz proboszcz Władysław Derunow.

Mościska, znajdujące się 15 kilometrów od polsko-ukraińskiej granicy, są jednym z trzech miejsc na Ukrainie, gdzie kultywowana jest tradycja Orszaku Trzech Króli.

IAR/ks

We Lwowie odbyło się Wielkie Kolędowanie u arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego

06.01.2022 09:55
Ponad półtora tysiąca osób - dzieci i młodzież z archidiecezji lwowskiej wzięły udział w Wielkim Kolędowaniu u arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego. Przez trzy dni w Kurii Metropolitalnej we Lwowie brzmiały kolędy po polsku i po ukraińsku, a także w innych językach.

Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, znaną w tradycji jako święto Trzech Króli

06.01.2022 10:47
"To pokłon złożony przez mędrców, o którym czytamy w Ewangelii św. Mateusza, jest objawieniem światu tego, kim jest nowonarodzone dziecię w Betlejem"

Życzenia pary prezydenckiej dla wiernych Kościołów wschodnich

06.01.2022 13:30
Para prezydencka złożyła życzenia duchownym i wiernym Kościoła prawosławnego, greckokatolickiego oraz innych Kościołów wschodnich w Polsce, które obchodzą Wigilię Bożego Narodzenia.